W ramach Poznań Art Week zorganizowano wystawy w różnych miejscach miasta, spotkania z artystami, wykłady, performance i koncerty.
Poznań Art Week to festiwal artystyczny w stolicy Wielkopolski, który łączy ze sobą w jednym programie wydarzenia z pola sztuk wizualnych. 6. edycja odbywa się pod hasłem „Miłość i solidarność”.
Chcemy wzmocnić ten przekaz i zwiększyć obecność myśli humanistycznej w przestrzeni medialnej. Stąd, obok „solidarności” z Ukrainą i „solidarności” ze wszystkimi ludźmi dobrej woli chcącymi pomagać, tak ważne jest mówienie o „miłości” – pisze Mateusz M. Bieczyński, kurator Poznań Art Week 2022.
Podczas tegorocznego festiwalu można, między innymi obejrzeć wystawę „Dlaczego mi smutno?”. To zbiór opowieści o życiu codziennych i zmartwieniach młodego pokolenia. Na wystawie prezentowane są dzieła Martyny Borowieckiej, Christiny Everts, Krzysztofa Grzybacza, Anny Grzymały, Tomasza Kręcickiego, Małgorzaty Mycek, Anny Piechury, Natalii Poniatowskiej, Katarzyny Wyszkowskiej i Michała Żytniaka.
Bezsilność jednostki wobec absurdalnych sytuacji politycznych, późnego kapitalizmu i innych nonsensów XXI wieku powoduje tłumioną frustrację – piszą o wystawie organizatorzy festiwalu.
Pojawiła się także wystawa „Kultura przeciw wojnie”. Otwierają ją trzy prace. „Słoneczniki” Szymona Szymankiewicza, które nawiązują do historii Ukrainki wręczającej rosyjskim żołnierzom nasiona słonecznika, aby z ich ciał wyrosły kwiaty. Obok nich plakat „Be or/war not to be” Mieczysława Wasilewskiego z 1975 roku, a także „Nostalgia” Lexa Drewińskiego, która komentuje ukryty sentyment ludzi do starych, totalitarnych porządków.
Pełny program dostępny jest TUTAJ.
Pierwsza edycja Poznań Art Week została zorganizowana na początku czerwca 2017 r. przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Fundację Rarytas oraz instytucje partnerskie. Hasłem pierwszej edycji był „Retusz” odwołujący się do wzmacniania tego co wyblakłe i przywracania dawnej energii temu, co zapomniane. Inspiracją dla Poznań Art Week była organizowana cyklicznie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu „Wystawa Końcoworoczna”. Uczelnia zamieniała się wtedy w galerię otwartą dla publiczności. Prezentowała we wszystkich swoich budynkach dorobek studentów i pedagogów z ponad 140 pracowni uniwersyteckich.