Powstanie nowy mural na Jeżycach. Upamiętni ważne poznanianki

Na jednej ze ścian jeżyckiego budynku powstanie nowy mural. Przedstawi pięć znanych poznanianek: Krystynę Feldmnan, Kazimierę Iłłakowiczównę, Wandę Błeńską, Aleksandrę Banasiak i Krystynę Koftę. Trwa zbiórka na stworzenie graffiti.

Upamiętnią ważne dla Poznania kobiety

Wizerunki pięciu poznanianek pojawią się na ścianie budynku u zbiegu ul. Gajowej i Sienkiewicza, na poznańskich Jeżycach. Wszystkie kobiety były związane z tą dzielnicą. Autorzy wybrali Kazimierę Iłłakowiczównę – pisarkę i tłumaczkę, Wandę Błeńską – lekarkę i misjonarkę, Krystynę Feldman – aktorkę, Aleksandrę Banasiak – pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56 oraz Krystynę Koftę – pisarkę i felietonistkę.

Miejsce jest nieprzypadkowe

Na początku mural miał powstać na płocie niezabudowanej posesji przy ulicy Dąbrowskiego 31. Działka została jednak sprzedana i trzeba było szukać nowej lokalizacji. Organizatorce zbiórki pomagał w poszukiwaniach ZKZL i wspólnie znaleźli idealne miejsce na nowe graffiti.

Z jednej strony jest to ściana, która także potrzebuje estetycznej odmiany, a z drugiej – znajduje się ona zaledwie kilkadziesiąt metrów od dawnego mieszkania Kazimiery Iłłakowiczówny – jednej z bohaterek muralu, a także niedaleko tablicy przy wejściu do zajezdni Gajowej, na której umieszczono fragment jej wiersza – podkreśla pomysłodawczyni, Katarzyna Lesińska.

Można wesprzeć zbiórkę

Odświeżoną koncepcją po zmianie lokalizacji zajęła się Dorota Piechocińska, a przeniesienie projektu na ścianę zaproponowało Studio MURALL. Plastyk Miejski, Miejski Konserwator Zabytków i Rada Osiedla Jeżyce wyraziły już zgodę na nowy mural. Teraz potrzebne są tylko pieniądze. Pomysłodawcy stworzyli zbiórkę internetową, którą można wesprzeć TUTAJ.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl