To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych. Co roku tłumy korzystają z szansy, aby poznańskie muzea i galerie odwiedzić zupełnie za darmo. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już w tę sobotę.
Darmowy wstęp i moc atrakcji. Po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku do imprezy dołączyło ponad 80 miejsc, które zaoferuję odwiedzającym blisko 200 wydarzeń towarzyszących. Oczywiście będzie szansa, aby odwiedzić Ratusz, Muzeum Narodowe, Bramę Poznania, Centrum Szyfrów Enigma czy Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim. Drzwi do miejsc kultury otwarte będą do późnych godzin nocnych. Zapewne mimo tego, do tych najbardziej popularnych, można spodziewać się kolejek.
Sentymentalnie
W weekend będzie szansa na powrót do lat 90. To za sprawą wystawy „Najntisy Forever! Popkultura w Polsce lat 90.” w Centrum Kultury Zamek. To prawdziwy wehikuł czasu niczym z „Powrotu do przyszłości”. W sobotę najmłodsi będą mieli szansę zobaczyć przedmioty sprzed trzech dekad, a starsi odwiedzający powspominać minione lata. Kto czytał Bravo, a kto słuchał muzyki na walkmanach i jakie miał kasety?
Kolejna podróż w czasie zabierze widzów do XI wieku. To w związku z rocznicą tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. Muzeum Archeologiczne zaprasza na pierwszą część wystawy poświęconą pierwszemu królowi Polski. Będzie szansa, aby zobaczyć pokaz strojów i uzbrojenia z epoki Chrobrego, a także wziąć udział w warsztatach wytwarzania wczesnośredniowiecznej biżuterii.
Nieco zmieniając klimat można przenieść się do Auli Nova przy Akademii Muzycznej, gdzie odbędzie się koncert „Pieśni Nocy”. Goście usłyszą utwory Chopina, Schuberta, Liszta i Bacha. Oprócz tego czytane będą fragmenty listów Fryderyka Chopina oraz opowieści o jego życiu.
Specjalnie wydarzenie z okazji Nocy Muzeów przygotował również Polski Teatr Tańca. To atrakcja pod hasłem #kinematoGRAmy, czyli zabawa na zasadzie gry miejskiej, która odbędzie się w teatrze. Szykuje się noc pełna zagadek, wskazówek i tajemniczych haseł. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 22:00 i będzie trwać aż do godziny 1:00.

fot. Ł. Gdak archiwum
Wystawa, która przyciąga tłumy
Niewątpliwie jedną z większych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów będzie wystawa Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ukazuje ona dzieła jednego z najwybitniejszych polskich malarzy realizmu. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, studenci tej uczelni przybliżą odwiedzającym przyrodniczy kontekst twórczości Chełmońskiego. Opowiedzą o faunie i florze W wybranych momentach Nocy Muzeów wystawie towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Kapela wykona tradycyjne melodie, takie jak polki, oberki, chodzone i kujawiaki. Natomiast o godz. 20:30 będzie można wysłuchać wykładu o twórczości artysty.
Literacka Noc Muzeów
W Bibliotece Uniwersyteckiej będzie szansa, aby zapoznać się z twórczością braci Grimm. Specjalnie na ten wieczór przygotowana została wystawa odnalezionych książek z ich księgozbioru. Biblioteka zaprezentuje 28 woluminów, które wcześniej należały do zbioru rodzeństwa bajkopisarzy. Odbędą się również dwa wykłady, pierwszy pt. „Żyli długo i szczęśliwie… O braciach Grimm i ich miłości do książek”, o godzinie 18:30, a drugi o godzinie 20:30, pt. „Ukochane książki braci Grimm odnalezione w Poznaniu”. Podczas niego Renata Wilgosiewicz-Skutecka skupi się na tym, w jaki sposób dzieła dotarły z Berlina do Poznania. Dodatkowo odbędzie się kiermasz baśni w promocyjnych cenach.

fot. Ł. Gdak archiwum