Sukces UAM. Poznański uniwersytet zajął trzecie miejsce spośród wszystkich polskich uczelni w międzynarodowym zestawieniu. Dużą wagę przywiązano w nim do jednego kryterium.
Ocena rozpoznawalności UAM
UAM zbadał Webometrics, to ranking organizowany przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Uczelnie są oceniane w nim przez pryzmat obecności i rozpoznawalności w Internecie. Pomysłodawcy dążą do tego, by dzięki takiej inicjatywie zachęcać uniwersytety do większej aktywności w sieci. Aby zrealizować swój cel wspierają chociażby Open Access. Nakłaniają pracowników akademickich, by to, czym zajmują się naukowo na co dzień, znajdowało odzwierciedlenie w Internecie.
589 miejsce na świecie
Wśród polskich uczelni UAM więc znalazł się na trzeciej pozycji (za drugą Akademią Górniczo-Hutniczą Stanisława Sztasica w Krakowie i pierwszym Uniwersytetem Jagiellońskim). Patrząc na perspektywę globalną, poznański uniwersytet zajął 589 miejsce.
Co jeszcze podlega ocenie?
Ranking służy także do oceny takich kwestii jak dydaktyka czy „trzecia misja”, czyli działalność innowacyjno-wdrożeniowa. To oznaka odpowiedzialności uczelni i ich wpływu na rozwój społeczny i ekonomiczny kraju.
Czytaj także: W Kaliszu jeżdżą bezpłatnie. Czy Poznań pójdzie tą drogą? Miasto: „Transport publiczny nigdy nie jest za darmo”