Porwali i torturowali. „Gang barberów” rozbity

Policjanci z Poznania rozbili tzw. „gang barberów”. W ręce stróżów prawa wpadło 10 osób, które mają związek z porwaniem i torturowaniem jednego z Wielkopolskich biznesmenów. Nazwa gangu nie jest przypadkowa. Jeden z podejrzanych jest współwłaściciel lokalu barberskiego.

Porwanie dla 2 milionów złotych

Sprawa miała swój początek w lutym 2021 roku. To właśnie wtedy doszło do porwania biznesmena. Mężczyzna zaatakowano, gdy wychodził z domu. Trzech bandytów, przebranych za policjantów siłą wciągnęło pokrzywdzonego do samochodu. Związali go i wywieźli do jednego z okolicznych lasów. Mężczyzna był bity, przystawiano mu broń do głowy i grożono śmiercią. Przestępcy chcieli dowiedzieć się, gdzie ukryte są pieniądze należące do innej osoby.

Torturowany mężczyzna w końcu powiedział, gdzie są pieniądze. Napastnicy wypuścili pokrzywdzonego. Sami pojechali w miejsce, gdzie była ukryta walizka z 2 milionami złotych. Pokrzywdzony biznesmen dotarł przez pola do jednego ze sklepów. Stamtąd zadzwonił do matki, ta na policję.

Pierwszego z podejrzanych w sprawie zatrzymano w styczniu 2022 roku. Zarzuty usłyszał wówczas mieszkaniec Leszna. W czerwcu 2022 r. zatrzymano kolejną osobę – mieszkańca Bydgoszczy. Kolejnych we wrześniu i październiku 2022 r., w marcu 2023 r., a ostatnich w sierpniu 2023 r. Podczas kolejnych zatrzymań policjanci zabezpieczyli także broń palną. Łącznie w sprawie zatrzymano 10 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty. Z ustaleń postępowania wynika, że część z podejrzanych zajmowała się prowadzeniem lokalu barberskiego. Jeden z nich pracował w nim jako barber.

Poważne zarzuty

– Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, porwania dla okupu kwalifikowanego z art. 252 § 1 kk, wymuszenia rozbójniczego kwalifikowanego z art. 282 kk, rozboju z użyciem przedmiotu przypominającego broń palną z art. 280 § 1 kk oraz podżegania do zabójstwa kwalifikowanego z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 148 § 1 kk. Ponadto u dwóch podejrzanych zabezpieczono narkotyki i przedstawiono im w tym zakresie zarzuty posiadania narkotyków, w tym także w znacznej ilości kwalifikowane z art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – informuje prokuratura krajowa.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi nawet kara dożywotniego więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Czytaj także: Handlowali amfetaminą w Wielkopolsce. 37 zarzutów

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl