Ponad 79 milionów dla Lecha Poznań. Ranking przychodów klubów Ekstraklasy

Firma Deloitte przedstawiła ranking przychodów klubów piłkarskich Ekstraklasy na sezon 2021/22z tytułu praw do transmisji. Na drugim miejscu na podium znalazł się Lech Poznań, zaraz obok Legii Warszawa. Ile w tym roku zarobił poznański Kolejorz?

Pod względem przychodów, w sezonie 2021/22 Lech Poznań zajmuje drugą pozycję na podium. Od 2011 roku niezmiennie rywalizuje z Legią Warszawa o pierwsze miejsce. W tegorocznym sezonie Kolejorz wywalczył Mistrzostwo Polski, ale w porównaniu do sezonu 2020/2021, zmniejszyły się jego przychody z transmisji ze względu na spadek przychodów z UEFA. Wiązało się to z jednoczesnym wzrostem przychodów z Ekstraklasy za 1 miejsce. Przychody z dnia meczowego wyniosły 19,3 mln złotych, a ze źródła komercyjnego 27,7 mln złotych. To wzrost o 41% sezon do sezonu.

Jak wypadła Legia?

W porównaniu do poznańskiego rywala, warszawiacy nadal zajmują pierwsze miejsce na podium. W tym roku przychody Legii Warszawa wyniosły ponad 155 milionów złotych. Część z nich klub zdobył dzięki rozpoznawalnej marce, obecności w stolicy, ale także dzięki meczom w europejskich pucharach. Wpływy z UEFA po wygranych z między innymi Bodø/Glimt, Slavia Praga, Spartak Moskwa czy Leicester City, wyniosły łącznie 48,1 mln złotych.

Ile za transfery?

W rankingu transferów sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj Legia Warszawa znalazła się na drugim miejscu na podium, zyskując 24,5 milionów złotych. W sezonie 2021/22 na powyższą kwotę złożyły się głównie dwa transfery. Luquinhasa do amerykańskiego New York Red Bulls oraz Josipa Juranovica do szkockiego Celticu Glasgow. Lech Poznań uplasował się poniżej podium z nieco ponad 15 milionami złotych. Choć Kolejorz sfinalizował w zimie 2022 roku transfer Jakuba Kamińskiego do niemieckiego Wolfsburga; formalnie jest on jednak uwzględniony w księgach klubu w sezonie 2022/23.

Mecze Lecha najpopularniejszymi w Polsce

Co do frekwencji na stadionach, Lech wygrywa. Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania rozgrywane właśnie na stadionie przy ulicy Bułgarskiej. Na mecze Kolejorza przychodziło średnio 22 560 kibiców.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl