Projekt „znaku wód wielkich” ma przypomnieć o wielkich powodziach w Poznaniu. W jednym miejscu w postaci instalacji, będą zgromadzone informacje z datami i poziomami tych żywiołów. To inicjatywa poznańskiego Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.
Ewenement w Polsce
Ta idea, która ma uzmysłowić poznaniakom niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z powodzią, jest ewenementem w Polsce, a podobne inicjatywy rzadko zdarzają się także w innych krajach. Konkurs na pokazanie historii skutków żywiołu ogłoszono w 2013 roku. Wzięli w nim udział studenci Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu).
Jaki projekt wygrał konkurs?
Komisja konkursowa pod kierunkiem Andrzeja Nowaka, ówczesnego głównego architekta Poznania, wybrała trzy najlepsze opracowania. Pomysł Agnieszki Kasprzak (układ prostopadłościanów odpowiadających poziomom wielkich powodzi, z miejscami do siedzenia na tychże – umiejscowiony przy moście bp. Jordana po stronie Środki) wyróżniono II miejscem i wybrano jako możliwy do realizacji w stosownym miejscu nad brzegiem Warty.
– Aktualnie działający społecznie komitet w skład, którego wchodzą: Waldemar Cichy, Marcin Pawłowski, Tomasz Kałuża i Cezary Siniecki stara się o doprowadzenie tego zamierzenia do realizacji w przestrzeni miejskiej w stosownym miejscu nad brzegiem Warty – informuje w swoim komunikacie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Zwiększenie świadomości i inspirowanie
Ostatnia wielka poznańska powódź miała miejsce w 1924 roku. Dlatego projekt ma zostać zrealizowany właśnie za rok, na stulecie tamtego wydarzenia. Inicjatorom zależy na zwiększeniu świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z powodziami. Przyświeca im także myśl o inspirowaniu w ten sposób mieszkańców Poznania do aktywności na rzecz przyszłej ochrony miasta przed tego typu zdarzeniami.
Czytaj także: Elektryczny autobus z wyróżnieniem w Poznaniu