Pomieści 3000 metrów sześciennych deszczówki a ulice nie będą zalewane

W Poznaniu na osiedlu Kiekrz powstał nowy zbiornik magazynujący deszczówkę i wody roztopowe.

Zbiornik na deszczówkę i wody roztopowe powstał w rejonie ulic Kierskiej, Sanatoryjnej i Sztormowej. Jego pojemność to ok. 3000 metrów sześciennych. Lokalizacja miejsca retencji w tej części Poznania minimalizuje zagrożenie zalewania położonych niżej budynków i ulic, które występowało podczas ulewnych deszczów. Nowy zbiornik pomaga także zabezpieczyć okolicę przed podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów pobliskiej rzeki Samicy Kierskiej.

– Retencja jest jednym z elementów owego planu, który w Poznaniu został przyjęty w 2019 roku. Ta inwestycja jest szersza niż budowa samego zbiornika, bo przy okazji została zrewidowana przedsięwzięcie inwestycja oczekiwane przez mieszkańców Kiekrza – dodaje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Firma, które wybudowała zbiornik, wcześniej poprawiła stan techniczny starego. Przygotowano także dodatkowy kolektor dla awaryjnego zrzutu wody w trakcie prac konserwacyjnych. Wraz z budową kolektora udało sią także zrobić renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe. W miejscu, gdzie woda opadowa wpływa zbiornika zamontowano urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia stałe.

– Ze względu na zmieniający się klimat takie inwestycje są bardzo potrzebne. Budowa zbiornika w Kiekrzu ma łagodzić negatywne skutki tych zmian. Dzięki niemu budynki i ulice nie będą zalewane, a gromadzona woda będzie mogła być wykorzystywana w okresie, gdy będzie jej brakowało. Inwestycja wpisuje się w założenia „Miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Poznania” – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

czytaj także: Do rozdania za darmo są sadzonki drzew

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl