“Polub niską temperaturę”. Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

ZKZL poinformował, że sezon grzewczy w miejskich budynkach rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Urzędnicy przygotowali z tej okazji instrukcję oszczędzania, w której radzą, jak obniżyć zużycie energii.

KIEDY CIEPŁO POPŁYNIE DO MIEJSKICH BUDYNKÓW?

Druga połowa września powitała poznaniaków niskimi temperaturami, które w nocy spadają nawet poniżej pięciu stopni Celsjusza. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu, sezon grzewczy zaczynał zazwyczaj na sam koniec miesiąca. Z uwagi na prośby mieszkańców urzędnicy przyśpieszyli czas włączenia ogrzewania. Chociaż, część spółdzielni mieszkaniowych już na początku tygodnia uruchomiła dostawę ciepła z Veoli, to użytkownicy miejskich budynków mogą na to liczyć dopiero w przyszłym tygodniu.

Już w najbliższym tygodniu, w dniach 26.09-30.09.2022 w miejskich budynkach pojawi się ogrzewanie. Dyspozycję włączenia urządzeń dostarczających ciepło do mieszkań otrzymali zarówno operatorzy węzłów cieplnych, jak i firmy obsługujące lokalne kotłownie w komunalnych budynkach. – czytamy w komunikacie ZKZL.

MIEJSKI PORADNIK OSZCZĘDZANIA

Oprócz informacji na temat daty uruchomienia ogrzewania, urzędnicy przygotowali również instrukcję na temat oszczędzania. Wśród rad jakie możemy znaleźć w poradniku znajdują się takie dotyczące korzystania z grzejników jak i te, które poruszają temat energii elektrycznej.

“Obniż temperaturę na noc. Podczas snu zalecana przez lekarzy temperatura to ok. 18°Celsjusza.”; “Wietrz krótko i intensywnie, przy oknach otwartych na oścież przez ok. 10 minut.”; “Polub to, co zdrowe – niską temperaturę.” – to część rozwiązań, które proponuje miasto.

Poradnik oszczędzania energii przygotowany przez ZKZL

Pełen poradnik można znaleźć na stornie ZKZL, lub pobrać pod linkiem.

KRYZYS ENERGETYCZNY DOTKNIE POZNANIAKÓW

Poradnik dotyczący oszczędzania energii jest również odpowiedzią na kryzys energetyczny, który spędza sen z powiek polskim politykom i  samym Polakom. O podwyżkach, jakie czekają mieszkańców, mówiło się jeszcze przed wakacjami. Temat powrócił, kiedy temperatury zaczęły spadać, a miasta rozpisywały przetargi na dostawę energii na przyszły rok. Zdaniem wielu włodarzy miast stawki, które zaproponowali dostawcy są zawyżone. Tą opinię podziela między innymi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Polityk w ostatnim miesiącu wielokrotnie zapowiadał, że Poznań będzie szukał poważnych oszczędności, a mieszkańcy muszą liczyć się z obniżeniem temperatury, co, jak sam mówił, powinno przyczynić się tylko do zdrowia. Prezydent chwalił się, że w jego gabinecie zawsze jest 16 stopni. Słowa prezydenta znalazły swoje odzwierciedlenie w miejskim poradniku oszczędzania energii.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl