Półtora miesiąca i taki efekt! 3 ciąże dzięki in vitro na Polnej

Finansowany z budżetu państwa program leczenia niepłodności, realizowany w szpitalu na Polnej trwa od 1 czerwca. Jak się okazuje, jest wyjątkowo skuteczny. Potwierdzono bowiem już 3 ciąże

W Uniwersyteckim Centrum Leczenia Niepłodności UMP od półtora miesiąca prowadzony jest projekt leczenia niepłodności. Wyniki, jakie dał w tak krótkim czasie, są imponujące. Dwie kreski na teście zobaczyły aż 3 uczestniczki programu.

– To doskonała wiadomość – mówi dr hab. n.med. Maciej Brązert, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Niepłodności UMP. Nasz zespół nie kryje radości z tych wyników. To dowód na to, że nasza praca przynosi realne skutki. Te pozytywne, oczekiwane nie tylko przez przyszłych rodziców, ale także przez nas – dodaje.

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny realizuje program całkiem za darmo dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, które wspiera procedury in vitro. Obecnie rozpoczyna się rekrutacja kolejnych par. To wielki krok ku spełnieniu ich marzenia o rodzicielstwie. Wcześniej program nie był finansowany z rządowych pieniędzy.

– Program in vitro finansowany z poziomu ogólnopolskiego jest szansa dla wielu par, których do tej pory nie było stać na podjęcie tak kosztownego leczenia – zaznacza dr hab. n. med. Maciej Brązert.

Zainteresowanie jest duże

W GPSK przy ul. Polnej codziennie rozdzwaniają się telefony w sprawie programu. Chęć wzięcia w nim udziału zgłosiło już ponad 270 par, z czego 100 podpisało już regulamin, a ponad 50 przeszło kwalifikację. To nie tylko znak, że metoda in vitro jest potrzebna. Te liczby wskazują na skalę problemu, jakim jest niepłodność. Według Światowej Organizacji Zdrowia to jednak z chorób cywilizacyjnych, która tylko w Polsce dotyka aż 1,5 mln par.

Czytaj także: Tam się schronią przed mrozami. Powiększy się Ogrzewalnia dla bezdomnych

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl