Polska na celowniku hakerów. W Poznaniu dyskutują, jak temu zapobiec

Kongres IN.SE.CON, to jedno z najważniejszych spotkań ekspertów IT z zakresu cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem spotkania jest Ministerstwo Obrony Narodowej i Grupa MTP. 

Wojna w tradycyjnym wydaniu z wykorzystaniem armat, czołgów, czy żołnierzy ukrytych w okopach schodzi na dalszy plan. Dziś wojna zaczynana się i często kończy w sieci. Jak informuje Wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk, rocznie na polskie sieci wojskowe jest od 5–6 tysiącach ataków hakerskich.

– Mamy de facto 2 światy, które się na siebie nałożyły. Mamy ultra nowoczesne rozwiązania w cyberprzestrzeni, ultra nowoczesne rozwiązanie jeżeli chodzi o drony, walkę na innowacje. I z drugiej strony właśnie okopy, rowy przeciwpancerne, żelbetonowe bunkry. To wszystko jest w jednym czasie. Ta wojna, jak każda kolejna jest niepowtarzalna i trzeba wyciągnąć z niej wnioski.

– Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj temat, który łączy ponad wszystkimi innymi tematami – zaznacza Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zwraca uwagę na fakt, że Polska znajduje się dziś na froncie hybrydowej wojny z Rosją i musi być gotowa do reagowania w czasie rzeczywistym.

fot.wpoznaniu.pl

– Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej. To na Polsce skupia się uwaga adwersarzy takich jak Rosja czy Białoruś. To Polska prowadzi dziś ogromne działania wskazując, że te liczby 100 tys. incydentów, które były zrealizowane w 2024 roku się w zasadzie nie udały. Możemy powiedzieć że obroniliśmy polską infrastrukturę – mówi Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Druga edycja Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa IN.SE.CON, to dyskusje specjalistów wojskowych i cywilnych o tym, jakim zagrożeniem są dziś cyberataki i jak z nimi walczyć, ale też o tym, z jakimi problemami Polska i cała Europa może zmagać się w przyszłości. 

fot.wpoznaniu.pl

– Edycja poprzednia była głównie o cyberbezpieczeństwie w technologiach obronnych. Dzisiaj dodaliśmy nową scenę cyberbezpieczeństwa w przemyśle i w samorządach. mówił Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP.

Jednym z głównych celów kongresu jest rozwijanie współpracy między sektorem cywilnym a wojskowym w zakresie cyberbezpieczeństwa.

czytaj także: Ponad 30 milionów złotych dla poznaniaków. Na co je wydamy?

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl