Polregio kupi nawet 200 nowych pociągów. Część z nich wyprodukuje Ceglorz

Poznański zakład H. Cegielski zrealizuje część zamówienia Polregio. Przewoźnik pasażerski zamierza wydać nawet 7 miliardów złotych na 200 nowych pojazdów elektrycznych. Pierwsze z nich mają wyjechać na tory w 2025 roku.

PONAD 7 MILIARDÓW

Spółka Polregio podpisała dziś z czterema firmami umowy ramowe na dostawę 200 nowych pociągów. Chodzi o spółki Stadler Polska, Newag, Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz, która produkuje pociągi również dla Kolei Wielkopolskich, oraz poznański zakład H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Ceglorz w przetargu na pociągi złożył ofertę w wysokości 7 mld 158 mln 630 tys. 996 zł brutto.

NOWE I ELEKTRYCZNE

Zamówienie Polregio dotyczy maksymalnie 60 składów elektrycznych, mających od 130 do 160 miejsc siedzących oraz maksymalnie 140 sztuk z minimum 210 miejscami siedzącymi. Jednocześnie muszą one osiągać prędkość 160 kilometrów na godzinę, a także być wyposażone w klimatyzację oraz wi-fi dla pasażerów.

WYJADĄ NA TORY ZA 3 LATA

Teraz spółki, które podpisały umowy, przez 36 miesięcy będą składać oferty na określoną liczbę pociągów. O tym ile pojazdów wykona który producent zadecydują aukcje elektroniczne. Pierwsze umowy dotyczące konkretnych zamówień mają zostać podpisane w tym roku. Oznacza to, że pierwsze pociągi wyjadą na tory już za dwa lata. Całość zlecenia ma zostać zrealizowana do 2026 roku.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl