Nowy Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy wybuduje Politechnika Poznańska. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Służyć będzie szkoleniom związanym z lotnictwem.
Ośrodek ten oczywiście nie powstaje na poznańskim kampusie uczelni, lecz w Kąkolewie. Tu od blisko dwóch lat nieopodal lotniska działa Kampus Kąkolewo. Teraz jeszcze się rozbuduje.
– Dzięki śmiałej wizji udało się tutaj stworzyć innowacyjne i bardzo nowoczesne miejsce, poświęcone badaniom nad technologiami lotniczymi. Kampus przyczynia się do rozwoju uczelni i jej oferty, co przekłada się również na rozwój regionu – podkreślił Marszałek Marek Woźniak.
Marszałek zwrócił również uwagę, że działania tutejszych naukowców przekładają się na rozwój technologii kosmicznych, lotniczych, jak i dronowych.
Współpracują ze Sławoszem Uzańskim–Wiśniewskim
Prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej mówił o roli uczelni w kształceniu kadr na potrzeby lotnictwa cywilnego. Przypomniał o współpracy z polskim kosmonautą Sławoszem Uzańskim–Wiśniewskim.
Fot. Wielkopolski Urząd Marszałkowski
– Ten dzień to nie tylko święto naszej uczelni. Razem budujemy nowoczesną Polskę i Europę, a przede wszystkim Wielkopolskę przyjazną dla rozwoju najnowocześniejszych technologii. Nasze projekty sięgają przestworzy. Rozwój tych technologii jest dla nas kluczowy, gdyż poznawanie świata jest naszą misją, ale i obowiązkiem – powiedział rektor.
Na uroczystości obecna była też prof. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Podkreśliła fakt, że przekazywane przez ministerstwo środki będą służyć społeczności akademickiej.
Inwestycja za miliony
– Ośrodek w Kąkolewie przede wszystkim będzie służyć jako centrum kształcenia i szkoleń związanych z lotnictwem. W takiej lokalizacji możliwe będzie prowadzenie zajęć teoretycznych i praktycznych dla studentów kierunków związanych z pilotażem w ramach Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej, a także szkoleń z zakresu zarządzania ruchem lotniczym, portami lotniczymi czy logistyką w transporcie powietrznym. Planowany koszt inwestycji to ok. 27,4 mln zł, przewidywany termin oddania obiektu do użytkowania to czwarty kwartał 2026 roku – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenie uświetnił pokaz Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”.
Fot. Wielkopolski Urząd Marszałkowski
Czytaj także: Tu będzie można spędzić czas nad wodą. Parking za friko