Policjanci podkreślają, że scenariusz ćwiczeń, który zakładał, że terrorystką będzie muzułmanka, powstał na podstawie prawdziwych zamachów. Organizatorzy nie zamierzają przepraszać za ćwiczenia.
STEREOTYP TERRORYSTY?
W połowie kwietnia w Poznaniu odbyły się największe w historii województwa ćwiczenia antyterrorystyczne Wolf-Ram. Organizowała je polska policja i amerykańskie FBI. Funkcjonariusze mieli za zadanie poradzić sobie między innymi z zagrożeniem biologicznym, dezinformacją, a także z zamachami z użyciem ładunków wybuchowych. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że terrorystką będzie muzułmanka.
KONTROWERSJE
Wzbudziło to niemałe kontrowersje, a środowisko muzułmanów w Poznaniu sytuacja ta mocno oburzyła. Domagali się oni przeprosin za taki scenariusz ćwiczeń. Polska policja tłumaczy jednak, że nie ma za co przepraszać. Jak przekazał nam rzecznik prasowy komendanta głównego policji, scenariusz powstał na podstawie wydarzeń, które faktycznie maiły miejsce na świecie.
– Zdecydowana większość działań pozorantów odzwierciedlała zachowania, które miały już w przeszłości miejsce w różnych częściach świata. Ćwiczenia rozpoczęły się w USA, gdzie scenariusz ustalony był na podstawie analizy prawdziwych zdarzeń, do których doszło na terenie Europy i na świecie, uwzględniając wszystkie elementy zagrożeń. – powiedział Mariusz Ciarka.
NIE PRZEPROSZĄ
Okazuje się, że ta sytuacja, która odegrana została w Poznaniu, wiernie odzwierciedlała zamach terrorystyczny dokonany w Turcji. Policja podkreśla, że doszukiwanie się jakichkolwiek innych podtekstów jest w tym przypadku nieuzasadnione.
– Należy podkreślić, że zdecydowana większość niezależnych obserwatorów i ekspertów związanych z tematyką bezpieczeństwa, między innymi uczestniczących czy obserwujących podobne ćwiczenia w innych Państwach nie rozumie powstałej krytyki. – przekazał Mariusz Ciarka.
Warto jednak podkreślić, że środowisko muzułmanów w Polsce jest mocno dyskryminowane, a takie akcje policji nie poprawiają wizerunku mniejszości. Sami podkreślali, że jest to nic innego, jak powielanie krzywdzących stereotypów.