„Pogrom Partii Programem Narodu” Sąd: to nie było chuligaństwo

W zeszłym roku, w październiku, 22-letni mężczyzna namalował na ścianie starego dworca PKP hasło ,,Pogrom Partii Programem Narodu”. Prokurator nałożył na niego 6 tysięcy złotych grzywny. Dzisiaj sąd wydał decyzję, która może zmienić losy tej sprawy.

Dworzec PKP Poznań

O sprawie pisaliśmy 13 października 2023 roku. Krótko przed wyborami na fasadzie starego dworca PKP w Poznaniu pojawił się napis ,,Pogrom Partii Programem Narodu”. To hasło nie było przypadkowe, ale miało swoje korzenie w historii. W 1981 roku to samo zdanie zostało wymalowane na elewacji Kina Bałtyk, które już nie istnieje. Autorami tego hasła byli Maciej Frankiewicz, były prezydent Poznania i działacz Solidarności Walczącej, oraz Grzegorz Ganowicz, obecny przewodniczący Rady Miasta.

W październiku 2023 roku, gdy historyczny napis pojawił się na budynku PKP, wandala na gorącym uczynku zatrzymała policja. Hasło widniało na budynku jedynie przez kilka godzin, po czym zarządca je zamalował.

Sąd Rejonowy w Poznaniu

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Poznaniu. 22-letni Adam Falkowski przyznał się do namalowania napisu na elewacji starego dworca. Wyjaśnił, że zrobił to, by zachęcić ludzi do udziału w wyborach parlamentarnych. Mężczyzna bronił się, twierdząc, że użył farby zmywalnej, co potwierdził, pokazując na rozprawie film, który nagrał wcześniej, aby udowodnić, że farba schodzi łatwo.

W środę, 8 maja sąd postanowił warunkowo umorzyć postępowanie przeciwko Falkowskiemu. Prokuratura domagała się nałożenia 6 tysięcy złotych grzywny oraz obowiązku naprawienia szkody, ale sąd uznał, że nie był to czyn o charakterze chuligańskim. Oznacza to, że 22-latek pozostanie osobą niekaraną. 

Wyrok nie jest prawomocny. W sądzie nie było dzisiaj ani obrońcy, ani prokuratora, więc trudno powiedzieć, czy którakolwiek ze stron zdecyduje się na odwołanie.

Czytaj także: Zabił 24 lat temu. Jest akt oskarżenia

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl