Podświetlą Poznań na czerwono. „Brak zgody na krzywdzenie dzieci”

Poznań włącza się w ogólnopolską kampanię „REAGUJ na przemoc wobec dzieci”. W najbliższą niedzielę, 19 listopada ważne miejsca w stolicy Wielkopolski zostaną podświetlone na czerwono – jako wyraźny znak braku zgody na krzywdzenie najmłodszych.

19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci podświetlone zostaną na czerwono m.in. Fontanna Wolności i Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Podobne iluminacje będą miały miejsce również w innych miastach Polski.

– Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na krzywdzenie dzieci – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Przyłączyliśmy się do kampanii, by powiedzieć to wyraźnie. W Poznaniu działa wiele instytucji, które są w stanie pomóc, gdy najmłodsi doznają przemocy. Dlatego tak ważne jest, by dorośli reagowali, gdy podejrzewają, że dzieje się coś złego – podkreślił.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Podświetlenie to część kampanii, której inicjatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Ma ona zachęcić dorosłych do działania w sytuacjach, w których można podejrzewać, że ktoś doznaje przemocy. 

Do akcji może dołączyć każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania, m.in. poprzez udostępnianie materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie www.reaguj.fdds.pl.

– Każdego miesiąca w Poznaniu zakładanych jest między 80 a 100 formularzy Niebieskiej Karty – wyjaśniła Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia Rady Miasta Poznania, która wspiera realizację kampanii. – Przemocy domowej doświadczają też malutkie dzieci. Nie możemy pozwolić, aby zostały same, bez pomocy. Reagujmy na krzywdę, bo każde zło niesie za sobą lata traumy. W Poznaniu i całej Polsce działają instytucje i organizacje, które udzielają wsparcia osobom w sytuacji przemocy – zaznaczyła.

W Wielkopolsce ambasadorem kampanii jest Fundacja „Dziecko w Centrum”. 

– W Polsce niestety wciąż panuje powszechne przekonanie, że w sprawy rodzinne nie powinniśmy się wtrącać. Słysząc płacz dziecka, mając podejrzenie, że doświadcza ono przemocy, pozostajemy bierni – tłumaczyła Agnieszka Wojciechowska, psycholożka Fundacji „Dziecko w Centrum”. – Wieloletnie doświadczenia pracy w obszarze ochrony dzieci pozwalają nam wskazać m.in. dwa powody takich sytuacji: świadkowie nie wiedzą, co zrobić, jak zareagować, obawiają się też konsekwencji takich działań, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Z pomocą i odpowiedzią na te kwestie przychodzi trwająca właśnie kampania – dodała.

Przemoc wobec dzieci: jak reagować?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, realizując kampanię, wskazuje na możliwe ścieżki i sposoby reagowania na przemoc wobec dzieci. Znajdują się one na stronie REAGUJ.fdds.pl. Tam wskazane są również miejsca i formy pomocy oraz niezbędne dokumenty i wzory pism. Do pobrania są też materiały graficzne, a wkrótce dostępny będzie też kurs e-learningowy.

Każdy poznaniak i poznanianka, który podejrzewa, że w jego otoczeniu krzywdzone są dzieci, może zgłosić to do odpowiednich instytucji: 

  • Do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu, ul. Sienkiewicza 22, tel.  61 878 17 29, mail: zi@mopr.poznan.pl. Więcej informacji: https://mopr.poznan.pl.
  • Do Punktu Interwencji Kryzysowej: ul. Pamiątkowa nr 28, nr tel. 509 111 508 mail: pik@m.poznan.pl. Więcej informacji: wwww.poznan.pl/wsparcie
  • Na policję: ul. Szylinga 2, tel. alarmowe: 997 lub 112, mail: dyzurny.poznan@po.policja.gov.pl. Więcej informacji: poznan.policja.gov.pl.

– Każda osoba, która jest świadkiem krzywdzenia dziecka lub podejrzewa, że do niego dochodzi, zgodnie z prawem zobowiązana jest do działania – podkreśliła Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu. –  Nasza reakcja, choćby telefon do działającego całodobowo Punktu Interwencji Kryzysowej może dużo zmienić – dać szansę dziecku na bezpieczeństwo i dobrą przyszłość. 

Zobacz też: Rozświetlona bimba na ulicach Poznania

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl