Podróż w czasie po Poznaniu – CYRYL

Dzięki portalowi “Cyryl” możemy przenieść się w czasie. Zwiedzić MTP, Rataje, czy budowę ul. Św. Marcin.

Cyfrowe Repozytorium Lokalne powstało w 2012 roku. To portal, który gromadzi zbiory z poznańskich bibliotek, muzeów, teatrów, centrów kultury, archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich i innych instutucji, które postanowiły udostępnić swoje materiały. Wśród nich dostępne są fotografie, pocztówki, plany miasta. Opisano także historie poznańskich zabytków i budynków. 

 

W 2021 roku z Cyrylem współpracowało już 30 instytucji. Wspólnie tworzymy wirtualne muzeum historii Poznania, w którym pokazujemy często unikatowe materiały wzbogacające wiedzę o mieście o nowe fakty i nowych bohaterów. Na naszym partnerstwie zyskuje CYRYL, poszerzając swoją ofertę, zyskują też partnerzy, ponieważ w ramach współpracy mogą najcenniejsze archiwalia przenieść na nośniki cyfrowe w naszej znakomicie wyposażonej pracowni digitalizacyjnej, a jednocześnie promować swoją działalność na portalu, który każdego dnia odwiedzają setki osób – czytamy na stronie internetowej. 

 

Tutaj możemy zobaczyć, jak na miejscu dziewiętnastowiecznych kamienic, powstawały wieżowce przy ul. Św. Marcin (wtedy Czerwonej Armii). Budowa Trasy Niestachowskiej, Domu Książki, Hotelu Orbis (teraz Novotel), nowe osiedla na Ratajach i Winogradach. Tak zmieniało się miasto w latach 60., 70., i 80. XX wieku. 

 

zdjęcie: cyryl.poznan.pl

 

Archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich zawiera aż 11 zbiorów. W końcu Pierwszy Targ otwarto 28 maja 1921 i od tego czasu, miejsce szczyci się niemałą popularnością, nawet na arenie międzynarodowej. Dostępne są również plakaty. Szczególną uwagę przykuwają najstarsze z nich, z lat 50. Te relikty przeszłości to również doskonałe świadectwo przemian kulturowych.

 

zdjęcie: cyryl.poznan.pl

zdjęcie: cyryl.poznan.pl

 

Poznań na przełomie XX i XXI wieku to kolekcja kilkuset zdjęć Jerzego Miecznikowskiego. Uwiecznił legendarne Kino Bałtyk, Kino Malta i Kino Gwiazda, których niestety nie ma już na mapie miasta. W sentymentalnej podróży nie zabrakło również Muzeum Motoryzacyjnego Rondem Kaponiera, restauracji Adria, czy Baru Przysmak. 

 

zdjęcie: cyryl.poznan.pl

 

To tylko niektóre propozycje z szerokiej oferty Cyfrowego Repozytorium Lokalnego. Dzięki tym niesamowitym kolekcjom możemy przenieść się w czasy, w których Poznań wyglądał zupełnie inaczej i krok po kroku śledzić jego rozwój.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl