W kościele katolickim od czwartku zaczyna się Święte Triduum Paschalne. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, to czas szczególny dla katolików.
Wielkanoc jest najważniejszym świętem liturgicznym w Kościele Katolickim. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, 6 kwietnia wieczorną mszą św. Krzyżma. W katedrze poznańskiej arcybiskup Stanisław Gądecki będzie przewodził wszystkim obrzędom.
Msza Święta w Wielki Czwartek sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił Sakramenty oraz Kapłaństwo. Biskup święci oleje, które przez cały rok są używane przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych, święceń kapłańskich, kapłani również odnawiają święcenia kapłańskie. Po mszy zebrani wychodzą z kościoła w ciszy.
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy Świętej.
Wielki Piątek jest dniem, kiedy przypominana jest Męka oraz śmierć Chrystusa. W tym dniu nie jest odprawiana msza święta. Najważniejszym wydarzeniem podczas liturgii jest adoracja Krzyża. Krzyś wnosi się zasłonięty fioletowym suknem przed ołtarz. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony w monstrancji okrytej białym, przezroczystym welonem będącym symbolem całunu czyli tkaniny w którą owinięte było ciało zmarłego Chrystusa. Całą noc trwa również adoracja krzyża. W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz 3 posiłki w ciągu dnia.
Wielka Sobota jest dniem ciszy oraz oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych podczas Wielkiej Soboty jest tradycją. W tym dniu poświęcony zostaje: chleb, który jest pamiątką tego, kiedy Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas Wigilii Paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek symbolizujących nowe życie.
Po zachodzie słońca zaczyna się Wielkanoc. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał, czyli wielką woskową świecę będącą symbolem zmartwychwstania Chrystusa. Odmawiane są Litania do wszystkich Świętych, poświęcona zostaje woda. Następnie kapłan po raz pierwszy odprawia mszę świętą poza liturgią wigilijną. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.
Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe święto chrześcijańskie, jest pierwszym dniem tygodnia, uroczyście obchodzonym przez cały rok w każdą niedzielę.