W Poznaniu odbędzie się wydarzenie dedykowane społeczności LGBT+. W jego ramach zaplanowano marsz osób transpłciowych, który przejdzie ulicami Poznania. Wśród gości specjalnych pojawi się Anna Grodzka. Organizatorzy przygotowali wiele bezpłatnych atrakcji dla uczestników. Na zakończenie zaplanowano nie tylko imprezę, ale także mszę.
Osoby transpłciowe
W Poznaniu odbędzie się impreza, poświęcona Ogólnopolskiemu Dniowi Widoczności Osób Transpłciowych. Wydarzenie to ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat doświadczeń osób transpłciowych.
Osoby te doświadczają dysharmonii płciowej, czyli konfliktu między swoją tożsamością płciową a płcią biologiczną. Wiele z nich decyduje się na terapię hormonalną, operacje oraz wsparcie psychologiczne, aby dostosować swoje ciało do płci, z którą się identyfikują. Ważne jest zrozumienie, że transpłciowość nie jest wyborem, lecz wynika z różnorodnych czynników biologicznych i psychologicznych. Niestety, osoby transpłciowe często doświadczają dyskryminacji i marginalizacji. Dlatego też, takie wydarzenia są kluczowe dla budowania bardziej tolerancyjnego i zróżnicowanego społeczeństwa.
– Potrzebujemy upowszechniania rzetelnej wiedzy o różnorodności tożsamości płciowych, doświadczeniach osób trans i ich potrzebach, działań na rzecz promowania i budowania rzeczywistości społecznej, w której osoby trans są bezpieczne, ich prawa są respektowane, a tranzycja jest bezpieczna, darmowa i afirmująca godność. Dlatego organizujemy Dzień Widoczności – informują organizatorzy.
Drugi Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych w Poznaniu
Wydarzenie to odbędzie się 13 kwietnia w Centrum Kultury Zamek oraz w Lokum Stonewall w Poznaniu, przy ul. Święty Marcin 80. Program zapewni szereg darmowych atrakcji, w tym wykłady, prelekcje, różnorodne warsztaty, konsultacje społeczne, wystawę prac plastycznych, punkt porad prawnych oraz wsparcie psychologiczne. Wydarzenie będzie także okazją do spotkania z Anną Grocką, pierwszą transpłciową posłanką w Polsce i trzecią na świecie, oraz twórcami filmu „Kobieta Z”.
Dodatkowo na koniec wydarzenia zaplanowany jest pierwszy tego typu w Polsce Marsz Równości Osób Transpłciowych. Rozpocznie się on o godzinie 18.00 na placu Adama Mickiewicza, a następnie przejdzie przez ulice Święty Marcin, aleję Marcinkowskiego, plac Wolności oraz Fredry. Oprócz niego, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w imprezie oraz zobaczyć pokazy wykonane przez osoby transpłciowe. Dodatkowo odbędzie się msza w intencji osób trans w Reformowanym Kościele Katolickim.