Poznańska E-sportowa i Gamingowa Akademia Mistrzów i Ekspertów (PE:GAME), to projekt, w ramach którego specjaliści będą szkolić graczy z Poznania z myślą o rywalizacji w rozgrywkach e-sportowych.
Program projektu PE:GAME podzielony jest na dwie części: e-sportową i edukacyjną. W ramach pierwszej z nich specjaliści wybiorą, przeszkolą i przygotują do rywalizacji w profesjonalnych zawodach dwa zespoły e-sportowców: graczy w Couter-Strike 2 i League of Legends.
– 10-tygodniowy, 40-godzinny program treningowy będzie obejmował wszystko to, co powinien wiedzieć i umieć gracz poważnie myślący o karierze zawodnika. Będziemy uczyli uczniów i uczennice poznańskich szkół m.in. budowy zespołu, skutecznej komunikacji, przygotowania sprzętu, specyfiki obu gier i taktyk meczowych. Będziemy rozmawiali o pracy ze sponsorami i zarządzaniem budżetem. A także o zachowaniu zdrowego balansu pomiędzy treningami a życiem codziennym – zapowiada Mateusz Matysiak, prezes agencji e-sportowej GG League. –
W ramach PE:GAME szkolić się będą dwa zespoły 10-osobowe (uczniowie i uczennice w wieku 16-20 lat). Ich członkowie zostaną wybrani w cyklu turniejów online. Organizatorzy chcą zachęcić do udziału w zawodach również dziewczyny. Dlatego młodych ludzi szkolić będzie m.in. Martyna „LETi” Owsik, profesjonalna graczka CS:GO oraz Counter-Strike 2.
Edukacja
Część edukacyjna projektu PE:GAME to dwanaście otwartych szkoleń. W ramach tych zajęć specjaliści m.in. z Collegium Da Vinci będą przybliżać zawody związane z e-sportem. Pokażą, że są to interesujące, nowoczesne i przyszłościowe ścieżki rozwoju zawodowego.
– E-sport to dziś potężny przemysł. To nieustannie rozwijająca się i bardzo przyszłościowa branża oferująca niemal nieskończoną liczbę możliwości. Stale jest jednak postrzegana – szczególnie przez rodziców młodych ludzi – przez pryzmat negatywnych stereotypów. Chcemy to zmienić tak, aby Poznań stał się pierwszym miastem w Polsce wspierającym e-sportowców w profesjonalny sposób. By był najważniejszym ośrodkiem e-sportu w kraju, stawiającym na profesjonalizację tego typu rywalizacji, jej rozwój i jak najwyższy poziom – mówi Michał Łakomski, dyrektor Wydziału Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Poznania.
Pilotażowy program PE:GAME 2025 w obecnym kształcie ma swoje korzenie w projekcie „Play, tej! – Centrum e-sportu i gamingu” składanym jako propozycja do realizacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w latach 2020 i 2022.
– Pierwszą edycją projektu przecieramy szlaki. Chcemy nie tylko sprawdzić, jakim zainteresowaniem cieszy się e-sport w Poznaniu, ale także zrobić wokół niego szum. Sprawić, że młodzi ludzie nie tylko realnie się nim zainteresują jako świetną ścieżką kariery, ale dostaną również sygnał, że jest miejsce, w którym są ludzie gotowi udzielić im wsparcia – mówi Michał Czajka, koordynator Poznańskiej E-sportowej i Gamingowej Akademii Mistrzów i Ekspertów.
Wszystkie informacje na temat szkoleń można uzyskać na stronie www.pegame.pl oraz na profilu Akademii na portalu facebook.com.