Nowe domy w poznańskich parkach? Tym razem to nie projekt żądnego pieniędzy dewelopera. Tym razem Miasto i naukowcy stworzą dla dzieci w parkach… klasy. W ramach projektu „Miasto z naturą” dzieci dowiedzą się po co owadom potrzebne są domki.
– Poznań to zielone miasto. Lasy, a także parki i skwery stanowią znaczną część jego powierzchni. Taki potencjał warto wykorzystać. Mieszkańcy mają do miejskiej zieleni łatwy dostęp. Można zorganizować tam także lekcje w plenerze – mówi Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania.
W naszym mieście ruszył projekt „Miasto z naturą”. W jego ramach dzieci ze szkół i przedszkoli będą poszukiwały odpowiedzi na liczne pytania. Czym jest park i jakie zasady tam panują? Po co stawia się domki dla owadów i budki dla ptaków? Czy kontakt z naturą ma wpływ na zdrowie? W jaki sposób chronić otaczającą przyrodę?
O przyrodę dbać będą na co dzień
W ramach programu „Miasto z naturą” dzieci wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez edukatora z Zarządu Zieleni Miejskiej. Wesprą go także studenci i wykładowcy z Uniwersytetu SWPS. Dzięki temu poprzez edukację, ale i zabawę poszerzą wiedzę o ekologii i ochronie środowiska.
– W ramach programu poruszane są bardzo ważne zagadnienia. Dzieci zdobywają praktyczną wiedzę na temat ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju, co pozwoli im podejmować świadome decyzje dotyczące ich codziennego życia. Myślę, że ta inicjatywa to kolejny krok, który przyczyni się m.in. do promocji czytelnictwa już od najmłodszych lat – wyjaśnia prezydent Natalia Weremczuk.
fot. Uniwersytet SWPS
Swój cel w projekcie pragnie osiągnąć także biorąca w nim udział uczelnia.
– Jako uczelnia odpowiedzialna społecznie jesteśmy świadomi naszego wpływu na środowisko naturalne, również pośredniego – poprzez kształtowanie postaw. Cieszę się, że naukowcy z Uniwersytetu SWPS mają możliwość wzięcia udziału w tym cennym projekcie. Chcemy, aby dzieci zrozumiały znaczenie przyrody dla dobrostanu i zdrowia psychicznego oraz uczyły się, jak mogą ją chronić i dbać o nią w codziennym życiu. Mam ogromną nadzieję, że ta inicjatywa będzie sprzyjać nauce empatii, szacunku młodych ludzi do innych oraz odpowiedzialności za otaczający ich świat – mówi prof. Anna Ziółkowska, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.
Zieleń miejska jest cool. Lekcje w parkach
Projekt honorowym patronatem objął Wielkopolski Kurator Oświaty.
– Doceniamy wszelkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi dzieci i uczniów, a także wzbogacają ofertę edukacyjną szkół i przedszkoli. Bardzo dziękuję Zarządowi Zieleni Miejskiej Miasta Poznania oraz Uniwersytetowi SWPS za podjęcie tego wspólnego przedsięwzięcia. Program „Miasto z naturą” jest bardzo ciekawym pomysłem, który stawia na edukację na świeżym powietrzu, promowanie czytelnictwa i rozwój emocjonalny uczniów. Działania te nie tylko urozmaicą naukę, ale także wspomogą rozwój dzieci i uczniów na wielu płaszczyznach – intelektualnej, emocjonalnej, społecznej i fizycznej – podsumowuje Izabela Liebert-Jędroszkowiak, wielkopolska wicekurator oświaty.
Projekt to warsztaty i prelekcje w szkołach i przedszkolach. Nie będą to jednak zajęci w dusznych salach. Gdy tylko to będzie możliwe zajęcia prowadzone będą w naturze.
– W ramach tego przedsięwzięcia dzieci zamiast tradycyjnych lekcji w klasie mają możliwość odkrywania przyrody nie tylko w teorii, ale też w praktyce, w miejskim otoczeniu, co sprzyja ich wszechstronnemu rozwojowi. Wzmacnia również ich więź z otaczającą naturą, budując odpowiedzialne postawy proekologiczne. Uczniowie i przedszkolaki obserwują i analizują lokalne ekosystemy, poznają ich rolę i znaczenie dla zdrowia, a także miasta i jego mieszkańców. Dowiadują się, jak ich codzienne działania wpływają na środowisko, ucząc się odpowiedzialnego podejścia do zasobów naturalnych – tłumaczy Ewelina Suska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej.
fot. Uniwersytet SWPS