Po pięciu latach remontu ratusz w Poznaniu stanie się ponownie dostępny dla mieszkańców i turystów. Muzeum Narodowe w Poznaniu, do którego należy Ratusz – Muzeum Poznania przywraca do życia tajemnicze piwnice, które przez ponad 25 lat pozostawały niedostępne.
W marcu tego roku Muzeum Narodowe w Poznaniu planuje ponownie otworzyć ratusz dla zwiedzających. Dla wielu poznaniaków ten zabytkowy budynek to nie tylko charakterystyczna sylwetka, ale przede wszystkim skarbnica historii. Zamknięty od 2019 roku, ratusz powróci jako miejsce pełne niespodzianek i unikatowych eksponatów.
Kilka lat prac remontowych przyniosło efekty, a odwiedzający będą mieli szansę zapoznać się z najniższą kondygnacją, udostępnioną po ponad 25 latach. Muzealna ekspozycja na parterze i w piwnicach przeniesie zwiedzających w podróż do średniowiecznego Poznania.
Agnieszka Kunicka-Goldfinger, gówna konserwator Muzeum Narodowego w Poznaniu podkreśla, że otwarcie piwnic stanowiło nie tylko wyzwanie techniczne, ale także koncepcyjne. Prace konserwatorskie miały na celu odkrycie i uwydatnienie atrakcyjnej, historycznej wartości piwnic. Oczyszczając ściany, konserwatorzy starali się uniknąć zwykłego zatynkowania, chcąc ukazać stopień zniszczenia i fascynującą historię miejsca.
– Ważne jest to, że pokażemy fakty dotyczące przebudowy tego historycznego miejsca. Ściany przez 25 lat przed remontem były pozostawione same sobie. Znajdowała się tam ekspozycja, która polegała tylko na jej cienkim zatynkowaniu. Następnie zakryto to wielkimi płaszczyznami gipsowymi, na których były malunki przedstawiające historię miasta. To wszystko trzeba było oczyścić, dojść do rdzenia, rozpoznać, a następnie wykonać konserwację muru, który łączy w sobie fragmenty wczesnogotyckiej przebudowy z przebudową datowaną na 1905 rok, a także remontem wykonanym po wojnie z nowymi instalacjami ogrzewczymi – wyjaśnia Agnieszka Kunicka-Goldfinger.
Kawiarnia w końcu w Muzeum Narodowym w Poznaniu
W kwietniu natomiast planowane jest otwarcie nowej przestrzeni recepcyjnej w remontowanym nowym budynku Muzeum Narodowego w Poznaniu. To wydarzenie zbiegnie się w czasie z inauguracyjną wystawą czasową pt. „Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku”. Nowa przestrzeń, obejmująca kasę, szatnię, muzealny sklep i kawiarnię, będzie dostępna także dla osób bez biletu.
Wspomniana wystawa poświęcona będzie działalności grupy artystycznej „Koło Klipsa”, symbolu oporu wobec oficjalnej polityki kulturalnej PRL-u. Spotkania w kultowym klubie DNO, zlokalizowanym w obecnym Uniwersytecie Artystycznym, stanowiły integralną część życia kulturalnego Poznania w latach 80. XX wieku.
Czytaj też: Wystawa o smokach i jednorożcach w Poznaniu. „Wierzyli, że naprawdę istnieją” [ZDJĘCIA]