Wielkopolska

Platformy dla rybołowów w wielkopolskich lasach

Rybołowy to niezwykle rzadkie ptaki, w Polsce odnotowano jedynie 40 gniazdujących par tego gatunku. W ubiegłym roku para rybołowów zadomowiła się na jednej ze zbudowanych dla nich sztucznych platform w Nadleśnictwie Kościan. Obecnie leśnicy wraz z ornitologami chcą zachęcić więcej rybołowów do zakładania gniazd w wielkopolskich lasach.

„W latach 2021-2022 w lasach Nadleśnictwa Kościan powstały cztery sztuczne platformy dla rybołowów. Jest to efekt współpracy leśników oraz Komitetu Ochrony Orłów. Ma to zachęcić ptaki do zakładania gniazd w tym rejonie.” – mówi Zbigniew Mikołajczak z Nadleśnictwa Kościan.

Leśnicy i ornitolodzy starają się zachęcić rybołowy do osiedlania się i wyprowadzenia lęgów na obszarze lasów wielkopolskich, w tym celu montują dla ptaków sztuczne platformy. Dogłębnie analizują wybór drzewa, na którym stawiana jest platforma. Drzewo powinno górować nad sąsiadami oraz w jego pobliżu musi znajdować się niegłęboki i przejrzysty zbiornik wodny, w którym drapieżne ptaki będą mogły zdobyć pożywienie. Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten żywi się głównie rybami, a polując potrafi z lotu pikującego zanurzyć się w wodzie.

Rybołowy pierwszy raz przystępują do lęgów dopiero między trzecim, a piątym rokiem życia. Po zbudowaniu gniazda przez samca, ten czeka w nim na samicę. Cały proces może trwać nawet trzy lata, zanim samica zdecyduje się złożyć jaja w danym gnieździe. Samica zaobserwowana w Nadleśnictwie Kościan, nie złożyła jeszcze jaj w gnieździe na sztucznej platformie. Mimo to leśnicy mają nadzieje, że podjęte działania na rzecz ochrony rybołowa zakończą się powodzeniem i będziemy mogli wkrótce cieszyć się sukcesem lęgowym tego gatunku na terenie Wielkopolski.

Hubert Niespodziany
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl