Plan obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Znamy szczegóły

To będzie szczególne święto nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla wszystkich Polaków. 27 grudnia świętować będziemy setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wszystko wskazuje na to, że oprócz władz regionu i zaproszonych gości obecny będzie także Prezydent RP Andrzej Duda. My już dziś wiemy, jak to świętowanie będzie wyglądać.

Obchody rozpoczną się 27 grudnia o godzinie 11:15 złożeniem kwiatów na mogile powstańczego dowódcy – generała Stanisława Taczaka – na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Później kwiaty zostaną złożone  przed tablicami w centrum miasta. Odbędzie się także uroczysta msza w Farze poznańskiej.

Korzystając z atrakcji Obozu Powstańczego, zaplanowanego od godz. 14:00 na placu Wolności, warto zerkać w niebo i wypatrywać zrekonstruowanych przez Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządem województwa dwóch samolotów Fokker. To przykłady maszyn, które Powstańcy sto lat temu zdobyli na Ławicy. Kilkaset samolotów było największą polską zdobyczą wojenną w historii i początkiem polskiego lotnictwa. Jeśli pogoda pozwoli, Fokkery przelecą nad centrum miasta między 14:00 a 14:30.

Wyjątkową, bo wieczorną oprawę będą miały główne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, na które zaproszenia zostały skierowane także do władz państwowych. Godzina rozpoczęcia – 16:40 – nawiązuje do pory rozpoczęcia walk w 1918 roku.

Wydarzeniem, dzięki któremu o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim usłyszy cała Polska, jest rozpoczynający się o 19:30 na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej koncert „Muzyka Wolności”.

Koncert ma być radosnym spotkaniem, które będzie również okazją do refleksji na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości wokół tematu wolności i hasła rocznicowych obchodów Wolność liczy się w każdym wieku – mówi marszałek wielkopolski Marek Woźniak – organizator obchodów.
Na koncercie na stadionie miejskim artyści wystąpią na specjalnie przygotowanej scenie nawiązującej do kokardy narodowej, prezentując współczesny, specjalnie dobrany repertuar. Będą z nami: Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna pod kierownictwem: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka.

Gospodarzami wieczoru będą Grażyna Torbicka i Olivier Janiak. Koncert składa się z trzech części, zatytułowanych kolejno Wiara, Nadzieja i Wolność. Tłem będą filmowe nawiązania do wydarzeń historycznych sprzed wieku, ukazujących bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Od godz. 20.00 koncert będzie transmitowany na antenie TVN.

Tradycyjnie 28 grudnia rocznicowe obchody Powstania Wielkopolskiego zawitają do Warszawy. O godz. 12:00 w Archikatedrze Warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz odprawi mszę za Powstańców, o 13:30 odbędą się uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie pochylimy czoła przed Powstańcami spoczywającymi na wojskowych Powązkach.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl