Categories

fot. nowa rzeźba pt. "a-wersja" na pl. C. Ratajskiego/ źródło UAP

Plac C. Ratajskiego coraz większą galerią sztuki

Na placu Cyryla Ratajskiego w Poznaniu odbyła się kolejna odsłona (piąta już, pierwsza odbyła się w listopadzie 2019 r.) projektu pt. Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP.

Tym razem swoją pracę pt. „a-wersja” zaprezentowali studenci z Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Ksenia Pyza, Weronika Gołąb, Mikołaj Chomacki, Witold Walny, Anna Piektun.

– „Agresywna płaszczyzna blachy rozdziela miękkie, opływowe formy lub one wpływają inwazyjnie na surowy element. Praca tworzy całość jednocześnie ukazując awersję płaszczyzny względem sfer” – opisują swoją pracę autorzy.

fot. nowa rzeźba pt.”a-wersja” na pl. C. Ratajskiego/ źródło UAP

Praca – jak wszystkie dotąd prezentowane – jest odpowiedzią na temat pleneru „Wokół kuli”, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem.

Projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać działalność Wydziału Rzeźby powstał w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Cykl umożliwia prezentację różnych koncepcji i postaw twórczych, nawet bardzo odległych od siebie ideowo. Prezentowane realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni Placu Cyryla Ratajskiego inicjują dialog młodych twórców z odbiorcami, a formuła działań w istotny sposób wpływa na popularyzację sztuki rzeźbiarskiej – informuje Artur Adamczak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Rady Osiedla Stare Miasto i Miasta Poznań.

Na UAP-ie odbyły się także dziś warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Zajęcia polegały między innymi na malowaniu na dużej tkaninie.

fot. warsztaty artystyczne na UAP-ie/ źródło : Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Dzieci obrysowały swoje kontury, które następnie wypełniły farbami, wyrażając w ten sposób swoje emocje. Z kolei na warsztatach rzeźbiarskie dzieci mogły zobaczyć jak w prosty sposób można wykonać płaskorzeźbę.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl