Widzów, którzy uczestniczyli w spektaklu „Rusałka” Antonína Dvořáka w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaskoczyło niespodziewane przerwanie przedstawienia. Powodem była nagła niedyspozycja odtwórczyni głównej roli, Iwony Sobotki. Opera szybko zareagowała na zaistniałą sytuację, informując o zmianach w obsadzie na nadchodzące występy. Co się stało i jakie są dalsze plany teatru?
Jak przekazała nam Czytelniczka, podczas przedstawienia „Rusałka” 16 października, artystka Iwona Sobotka, która wcielała się w tytułową postać, musiała przerwać swoją rolę z powodu nagłej niedyspozycji. Z relacji uczestniczki spektakl przerwano z powodu „utraty głosu”. Jak poinformował Teatr Wielki, była to decyzja niezależna od instytucji, a związana z problemami zdrowotnymi sopranistki.
Teatr, choć potwierdził problem zdrowotny, odmówił przekazywania nam szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia Iwony Sobotki.
– Wczorajszy spektakl Rusałka Antonína Dvořáka z przyczyn od nas niezależnych został przerwany ze względu na niedyspozycję Pani Iwony Sobotki, kreującej główną rolę. Jednocześnie informuję, iż Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu nie jest upoważniony do przekazywania wiadomości dotyczących stanu zdrowia pracowników Teatru – przekazała nam Anna Czajkowska-Zimnicka z działu promocji i marketingu Teatru Wielkiego w Poznaniu.
– Z powodu nagłej choroby pani Sobotka odwołała wszystkie angaże w tym tygodniu. Trudno określić ile czasu będzie wymagała rekonwalescencja, pani Sobotka powróci na sceny i estrady gdy będzie w 100% zdrowa – przekazał nam Paweł Marciniak, manager artystki.
W związku z zaistniałą sytuacją, Teatr Wielki ogłosił zmiany w obsadzie nadchodzących spektakli „Rusałka” zaplanowanych na 18 i 20 października. W tytułową rolę wcieli się czeska sopranistka, Jana Šrejma Kačírková. Artystka, znana z licznych występów na scenach operowych w Czechach, jest laureatką prestiżowych nagród. Jej dorobek obejmuje między innymi występy w Teatrze Narodowym w Pradze, Teatrze Południowoczeskim oraz Teatrze Narodowym w Brnie. Jej debiut w roli Adiny w operze „Napój miłosny” G. Donizettiego w 2010 roku zapewnił jej uznanie na scenie międzynarodowej.
Zwrot biletów
Teatr Wielki w Poznaniu zapewnia, że wszystkie osoby, które były obecne na przerwanym spektaklu, mogą skorzystać z możliwości zamiany biletów na inne wydarzenie lub otrzymać zwrot środków. Opera proponuje różne formy rekompensaty. Widzowie mogą w tej sprawie kontaktować się z Biurem Obsługi Widzów. Szczegóły dotyczące procedur można uzyskać poprzez e-mail lub telefonicznie.
– Widzów wczorajszego spektaklu zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Widzów (bow@opera.poznan.pl; tel. 61 85 20 825, 61 65 90 280) w celu zamiany biletów na inny spektakl lub zwrotu wydatkowanej kwoty – w formie biletu otwartego lub zwrotu na konto. Dołożymy wszelkich starań, by indywidualnie odpowiedzieć na potrzeby naszej publiczności – dodała Anna Czajkowska-Zimnicka.
Czytaj też: Warta Poznań blisko powrotu. „Obiecano nam już połowę potrzebnych pieniędzy”