W poznańskim szpitalu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono rozrusznik serca – jednojamowy system stymulujący AVEIR. Poznańscy lekarzy zrobili to jako jedni z pierwszych w Europie.
Poznański szpital z innowacyjnym zabiegiem
Jest to jedyny w świecie bezelektrodowy rozrusznik serca z możliwością mapowania, który charakteryzuje się większą żywotnością baterii.
Do tej poru rozrusznik tego typu był wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych. Dopiero we wrześniu tego roku rozpoczęto jego implantację w Europie. Poznański szpital został jednym z pierwszych, gdzie przeprowadzono innowacyjny zabieg.
– Jako pierwszy ośrodek w Polsce i zaledwie 10 dni po wiodących ośrodkach w Europie jesteśmy podekscytowani, mogąc po raz kolejny zastosować innowacje medyczne w praktyce – – mówi prof. dr hab. Przemysław Mitkowski, który wraz z Zespołem Pracowni Elektroterapii Serca przeprowadził zabieg implantacji.
Pierwszy pacjent
Pierwszym polskim pacjentem, któremu za pomocą nowoczesnego rozwiązania wszczepiono nowy rozrusznik, został 78-letni mężczyzna. Powikłania infekcyjne, które wymagały usunięcia poprzedniego, klasycznego układu były powodem dla poznańskich lekarzy do wdrożenia nowoczesnego rozwiązania. W szpitalu zaznaczają, że jest to znaczący postęp w opiece medycznej, który ma zapewnić nowe, nigdy wcześniej niestosowane możliwości.
Lekarzem spodziewają się, że pionierskie działania szpitala staną się w przyszłości standardem opieki medycznej nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca.