W Brodach oficjalnie uruchomiono pierwszą w Polsce biometanownię. Instalacja powstała na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Biometanownia w Brodach to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Jak podkreślają eksperci, wybór miejsca nie był przypadkowy. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest bowiem wiodącym ośrodkiem naukowo-badawczym zajmującym się biotechnologią i bioenergetyką. Nowa instalacja ma pomóc w rozwoju tych sektorów oraz przyczynić się do uniezależnienia kraju od paliw kopalnych.
– Biotechnologie to niewątpliwie element niezbędny do postępowania procesu transformacji energetycznej i w obszarze transportu. To także sektor, który warto rozwijać na poziomie krajowym, aby zabezpieczyć łańcuch dostaw w zakresie nowych, neutralnych klimatycznie technologii – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska.
Produkcja biometanu na potrzeby polskiej gospodarki ma ruszyć w ciągu najbliższych czterech tygodni. Jedna z firm transportowych już zapowiedziała podpisanie umowy na wykorzystywanie tego paliwa.
Innowacyjna i ekologiczna instalacja
Biometanownię zaprojektowano w taki sposób, aby była jak najmniej uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Obiekt jest bezodorowy, co oznacza, że proces przetwarzania odpadów nie powoduje emisji uciążliwych zapachów poza teren zakładu. To jeden z wielu projektów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na rzecz transformacji energetycznej.
– Innowacje i zrównoważony rozwój to fundament prowadzonych badań na naszym uniwersytecie. Badania nad bioenergetyką i wpływem alternatywnych źródeł energii prowadzone są w bardzo szerokim zakresie. Niedługo otwieramy dużą farmę fotowoltaiczną oraz elektrownię wiatrową – powiedział Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP.
Biogaz i biometan paliwem przyszłości?
Instalacja powstała w ramach realizacji projektu „Innowacyjna biogazownia”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt realizowano w dwóch etapach – w pierwszym testowano najbardziej efektywne rozwiązania, a w drugim wdrożono najlepsze z nich.
Obiekt jest samowystarczalny energetycznie. W kolejnych tygodniach uruchomiony będzie system oczyszczania, który umożliwi sprężanie biometanu jako paliwa transportowego. Zdaniem Andrzeja Lewickiego, Kierownika Doświadczalnych Biogazowni Uniwersyteckich, biogaz i biometan mogą stać się jednym z kluczowych źródeł energii w przyszłości.
– Wyznaczamy trend i kierunek, który – mam nadzieję – będzie wzorem do naśladowania oraz kołem zamachowym dla rozwoju rynku biogazowego w Polsce – podsumował Lewicki.