Synoptycy nie pozostawiają złudzeń – przed nami wyjątkowo deszczowy weekend. Poznań przygotowuje się na tę niecodzienną sytuację. W mieście od czwartku działają pracownicy spółki Aquanet, którzy dbają, by podczas deszczu sieć kanalizacyjna działała poprawnie.
Z uwagi na duże opady deszczu już w czwartek pracownicy Aquanet Retencja, spółki odpowiedzialnej za gospodarowanie wodami opadowymi w mieście, podejmowali wzmożone działania. Wykonywali m.in. przeglądy przepompowni wód opadowych. Wypompowywali wodę ze zbiorników bezodpływowych, aby przygotować się na duże opady deszczu. Dzięki temu wszystkie nieprawidłowości, które mogą pojawić się w weekend, będą mogły być usuwane na bieżąco.
Prace są jednak prowadzone regularnie, dzięki czemu duże opady deszczu nie stanowią zagrożenia dla sieci. Mieszkańcy nie widzą tych prac na co dzień, ponieważ odbywają się pod ziemią, a za sprawą wykorzystania technik bezwykopowych nie powodują utrudnień komunikacyjnych.
Pracownicy Aquanetu przeprowadzają również regularne inspekcje stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych, wykorzystując do tego kamery. Dzięki temu mogą wykryć uszkodzenia, takie jak pęknięcia, nieszczelności, korozje oraz przeszkody, które blokują przepływ wody.
Każda osoba, która zauważy wpust, który nie odbiera wody, czyli zatkaną kratkę studzienki, może to zgłosić pod numerem 994.
Co w przypadku nawałnic?
Zdarzają się jednak nawałnice, z którymi nie radzi sobie żaden system kanalizacyjny. Choć jest utrzymywany w stałej gotowości, coraz częściej pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe, które są wyzwaniem dla kanalizacji. Dlatego tak ważna błękitno-zielona infrastruktura. Ogrody deszczowe czy zielone dachy pomagają zebrać wodę, a przy okazji zatrzymać ją w mieście. Takie działanie wzmacnia przy okazji bioróżnorodność.
W ostatnich tygodniach spółka Aquanet pozyskała ponad 9,4 mln zł unijnego dofinansowania na I etap przedsięwzięcia „Gospodarowanie wodami opadowymi w Poznaniu”. Zaplanowano w nim zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych z dachów przedszkoli, utworzenie ogrodu deszczowego, a także wykonanie niecki bioretencyjnej. Zbudowany też zostanie otwarty zbiornik retencyjny. Nowe obiekty będą miały łączną pojemność małej retencji 1,9 tys. metrów sześciennych. Pierwszy etap projektu wyniesie około 15 mln zł.