Parkingi dla hulajnóg elektrycznych? Pomysł radnych na porządek w mieście

Być może w Poznaniu – wzorem innych miast w kraju – powstaną strefy, gdzie można parkować elektryczne hulajnogi. Chodzi o to, aby nie można było ich zostawiać na środku chodnika. O specjalne parkingi apelują przedstawiciele Rady Osiedla Stare Miasto.

Hulajnogi elektryczne jeszcze kilka lat temu były rzadkością, ale teraz nikt nie może wyobrazić sobie bez nich miasta. Zastępują rowery, komunikację miejską, czy nawet samochody. Są wygodne, dostępne dla wszystkich i można nimi podjechać tam, gdzie inne pojazdy się nie zmieszczą. Mimo wszystko irytują mieszkańców, bo utrudniają poruszanie się po centrum i stanowią zagrożenie dla osób z niepełnosprawnościami.

Właśnie dlatego przedstawiciele Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu postanowili poszukać rozwiązania problemu. W związku z planem likwidacji systemu rowerów miejskich, radni postulują o wyznaczenie w miejscach stacji rowerowych, strefy parkowania – pozostawiania hulajnóg. W wielu miastach działają takie parkingi, a dzięki temu chaos w miejscach publicznych jest mniejszy.

Pozostawiane w dowolnych miejscach hulajnogi są nie tylko utrudnieniem dla pieszych, ale stanowią zagrożenie dla osób z niepełnosprawnościami – pisze Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto. 

Ponadto radni wskazują także na potrzebę zwiększenia liczby stojaków rowerowych w popularnych punktach centrum Poznania. Brakuje ich, między innymi, na ulicy Półwiejskiej przy pomniku Starego Marycha i Starym Browarze, a także przy Galerii MM i przy Placu Wolności.

Są to działania wpływające na poprawę komunikacji i atrakcyjności centrum, tym samym biorąc pod uwagę spore środki na rozwój infrastruktury rowerowej sfinansowanie stojaków powinno być łatwym zadaniem dla budżetu Miasta Poznań – dodaje Tomasz Dworek. 

Wniosek w sprawie utworzenia parkingów dla hulajnóg trafił już do Urzędu Miasta Poznania.

Jest to pomysł spójny z koncepcją, nad którą pracujemy. Przeprowadziliśmy badania, które pokazały, że tego właśnie oczekują mieszkańcy – tłumaczy Michał Łakomski z Urzędu Miasta Poznania.

W Poznaniu jest około trzech tysięcy hulajnóg.

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl