Palatium z Poznania jednym z najlepszych obiektów sztuki na całym świecie

Szklane Palatium z Ostrowa Tumskiego znalazło się w finale konkursu CODAawards 2022. Jest jednym ze 100 najlepszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej na całym świecie. Może wygrać.

Geneza projektu sięga 1999 roku, kiedy zespół archeologów kierowany przez prof. Hannę Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dokonał niezwykłego odkrycia relikwii palatium tuż obok kościoła Najświętszej Marii Panny. Realizacją rekonstrukcji zajęli się Tomasz i Konrad Urbanowicz ze studia ARCHIGLASS. Obiekt znajduje się przy Kościele NMP in summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W tym roku znalazł się w finale konkursu CODAawards na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie.

Szklana instalacja artystyczna przedstawia zarys reliktów Pałacu Mieszka I i jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, pierwszej budowli piastowskiej sprzed ponad 1000 lat. Pionowe boki muru zaprojektowano i odlano ze szkła artystycznego nawiązującego do odcisku kamieni. Faktura oddaje strukturę i charakter fundamentów oraz ścian kamiennego obiektu.

To jedyny polski projekt, który trafił do finału konkursu CODAawards 2022. Wyboru prac w każdej z 10 kategorii dokonuje jury, a równolegle od 20 do 30 czerwca odbywa się głosowanie publiczności. Muzeum Archeologiczne zachęca do oddawania głosów – poznańską pracę znaleźć można pod nazwą: „The Spirit of Palatium, Ostrów Tumski, Poznań, Poland” – TUTAJ.

fot. codaworx.com

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl