Oszuści w akcji. Pół miliona złotych w siedem dni

500 tysięcy złotych w tydzień wyłudzili oszuści w Wielkopolsce od 10 osób. W większości poszkodowanymi byli seniorzy. Podawali oni swoje loginy do kont i kody dostępu. Legenda, którą wymyślili oszuści, polegała na fałszywej informacji o hakerskim ataku na konta prywatnych osób. 

Od 12 do 19 maja br. na terenie województwa doszło do 10 przestępstw polegających na wyłudzaniu kodów dostępowych do kont bankowych. Przestępcy podający się za policjanta dzwonili do ofiary i informowali o ataku hakerskim na bank, w którym poszkodowany przechowuje pieniądze. W wyniku manipulacji ofiara przekazywała loginy do kont i SMS-y dostępowe. Większość poszkodowanych to seniorzy.

12 maja br. 32-latka z Jarocina straciła 10 tys. zł, a dzień później 72-latek z Kalisza przelał oszustom 88 tys. zł. W minioną środę 53-latka z Konina straciła 38 tys. zł, a dzień później ofiarami oszustów padły 3 osoby – 66-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. straciła 80 tys. zł, 67-letnia mieszkanka Kępna przelała oszustom 30-tys. zł. i 84-letnia kobieta z Jarocina straciła 20 tys. zł. W poniedziałek na terenie Wielkopolski doszło do kolejnych 3 podobnych przestępstw – w Kaliszu, Obornikach i Jarocinie. Straty to 52 tys. zł. Wczoraj 73-letni mężczyzna z Ostrowa Wlkp. stracił 120 tys. zł. Wszyscy padli ofiarą oszustów podających legendę o ataku na konta bankowe — informuje Piotr Garstka z wielkopolskiej policji.

Policja apeluje do seniorów, aby nikomu nie podawali danych do swojego konta.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl