Ostatni dzień II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

II etap 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego dobiega końca. Podczas występów, skrzypkowie grają z towarzyszeniem altowiolistów i orkiestry kameralnej. O godzinie 17:00 poznamy wyniki.

Wieczorem poznamy wyniki II etapu

Sesja wieczorna II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego rozpocznie się w niedzielę o godzinie 17:00. Pierwszy wystąpi Wojciech Niedziółka z altowiolistką Katarzyną Budnik. Później Karen Su z Michałem Bryłą i Max Tan z Katarzyną Budnik. Po przerwie, koncerty zagrają Shihan Wang z Michałem Bryłą oraz Qingzhu Weng z Katarzyną Budnik. Wszystkie występy odbędą się z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

II etap przesłuchań, 15 października 2022 / fot. Łukasz Gdak, wpoznaniu.pl

Poniedziałek z warsztatami

Poniedziałek 17 października będzie dniem wolnym od przesłuchań. Finaliści zaczną przygotowywać się do decydujących występów, a w tym czasie będzie można wziąć udział w warsztatach. O godzinie 10:00 w Hotelu Mercure autorka książki „Henio i cztery struny” przedstawi w wizualnie atrakcyjny sposób życie Henryka Wieniawskiego. W programie znajdą się: quiz dotyczący życia kompozytora, rozmowy o (nie tylko muzycznych) pasjach uczestników wydarzenia i słuchanie utworów Henryka Wieniawskiego w nietypowym wykonaniu – na ukulele.

Co czeka na zwycięzców?

Skrzypkowie, którzy wypadną najlepiej w trakcie konkursu nie tylko uzyskają przepustkę do światowej czołówki, ale także nagrody. Najlepszy artysta za pierwsze miejsce otrzyma 50 tysięcy euro. Łączna ich pula wynosi 115 tysięcy euro. Zwycięstwo w Konkursie Wieniawskiego było ważnym etapem na ścieżce kariery uznanych dzisiaj skrzypków takich jak Wanda Wiłkomirska, Dawid i Igor Ojstrach, Agata Szymczewska, Soyoung Yoon, Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner czy Bomsori Kim.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl