Radni miejscy Poznania pragną przyspieszyć rozwiązanie problemu zniszczonych budynków ośrodka dla niesłyszących na Śródce. Jednogłośnie zaapelowali do prezydenta miasta o jak najszybsze przekazanie nieruchomości samorządowi wojewódzkiemu. Obiekty wymagają kosztownego remontu, na który miasto nie ma pieniędzy.
Budynki, w których mieści się ośrodek dla niesłyszących, od dawna wymaga kapitalnego remontu. Elewacje i dachy są w opłakanym stanie, a koszty naprawy szacowane są na około 120 mln zł. Choć samorząd województwa wielkopolskiego przejął prowadzenie szkoły w 2021 roku, to nieruchomości pozostają własnością miasta, co utrudnia jakiekolwiek działania remontowe.
Samorząd województwa płaci za remonty bieżące, ale to nie wystarczy. Remont zewnętrznych części budynków, takich jak dachy i elewacje, wymaga większych nakładów, których miasto nie jest w stanie pokryć. Co więcej utrudnieniem jest fakt, że budynki mają zabytkowy charakter, co podnosi koszty renowacji.
Apel radnych i reakcja miasta
W związku z trudną sytuacją, radni miejscy postanowili jednogłośnie zaapelować do prezydenta Poznania o przekazanie budynków ośrodka samorządowi wojewódzkiemu. Pozwoliłoby to na przeniesienie odpowiedzialności za remont na województwo. Deklaruje ono gotowość do rozpoczęcia prac, ale warunkiem jest formalne przejęcie nieruchomości.
– Wiemy, jak ważna jest ta szkoła. Rozmawiałam z marszałkiem Markiem Woźniakiem – musimy ustalić ramy, jak to zrobić i wypracować zapisy satysfakcjonujące dla obu stron – stwierdziła Natalia Weremczuk, wiceprezydentka Poznania.
Samorząd województwa, reprezentowany przez marszałka Marka Woźniaka jest gotowy do rozpoczęcia prac remontowych. Pod warunkiem, że budynki zostaną przekazane jeszcze w tym roku. Dzięki temu mogłyby one zostać wpisane do budżetu województwa na 2025 rok, co umożliwiłoby rozpoczęcie prac już od nowego roku szkolnego.
Czytaj też: Pendolino z Poznania do Szczecina. Tak szybko nigdy nie było