Organizowali oszustwa “na wnuczka” w Poznaniu i Niemczech. Ukradli setki tysięcy złotych

To poznaniacy stali na czele grupy przestępczej i organizowali oszustwa, których ofiarami padały przede wszystkim osoby starsze. Pieniądze wyłudzali także w Niemczech z pomocą pośredników.

Oszukiwali w Poznaniu i nie tylko

Kryminalni ze stolicy Wielkopolski starali się rozpracować sprawę zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie organizowali oszustwa tak zwaną metodą “na wnuczka” w Poznaniu. Oszuści kontaktowali się z osobami starszymi i podawali się za ich wnuczków, a kiedy zdobyli zaufanie, wyłudzali pieniądze. Grupa działała przede wszystkim w Poznaniu i powiecie. W marcu zeszłego roku śledczy wykryli, że oszuści wyłudzali pieniądze również na terenie Monachium. Tam straty seniorów wyniosły niemal 300 tysięcy złotych.

Pośrednicy zatrzymani

Poznańscy policjanci porozumieli się z funkcjonariuszami z Monachium i przekazali im wszystkie niezbędne informacje, które udało im się zdobyć w związku z tą sprawą. Współpraca mundurowych okazała się kluczowa. Dzięki niej na terenie Niemiec udało się zatrzymać dwóch mężczyzn, którzy odbierali pieniądze od pokrzywdzonych „na wnuczka” w Poznaniu. Policjantom udało się odzyskać część straconego majątku. Zatrzymani nie byli jednak odpowiedzialni za organizowanie przestępstw.

Akcja policji

26 kwietnia bieżącego roku w Poznaniu kryminalni zatrzymali kolejne dwie osoby. Tym razem byli to liderzy grupy przestępczej. To poznaniacy w wieku 42 i 44 lat. W przeszłości byli oni notowani przez policję za inne przestępstwa. Teraz usłyszeli oni zarzuty dotyczące oszustw i udziału w grupie przestępczej. Trafili również do aresztu na okres trzech miesięcy. Sprawcy na terenie Niemiec już odbywają karę. Poznaniakom grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn – organizatorów oszustw dokonanych w Niemczech metodą na wnuczka. Zatrzymania to efekt współpracy nawiązanej z policją w Monachium. Obydwaj podejrzani decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące.https://bit.ly/3oftvTP

Opublikowany przez Wielkopolska Policja Poniedziałek, 22 maja 2023

Czytaj także: Wyłudzali od seniorów fortunę metodą “na policjanta”. Teraz zostali złapani

Źródło: Policja Wielkopolska

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl