Operacje na żywo. Poznańscy chirurdzy w akcji

Miasto Poznań po raz kolejny współorganizowało wideokonferencję dla chirurgów z całego świata. 10 czołowych ośrodków laryngologicznych w Europie przedstawiło operacje, które transmitowane były na żywo w internecie.

W Europejskiej Sesji Chirurgii Live wzięło udział 10 najważniejszych ośrodków laryngologicznych w Europie. Lekarze z miast takich jak: Poznań, Essen, Leiden, Marsylia, Luxemburg, Londyn, Giessen, Cagliari czy Barcelona (2 ośrodki) przeprowadzili multisesję wideokonferencyjną wraz z jednoczesną transmisją do internetu.

Każdy z wymienionych ośrodków przedstawił od jednej do maksymalnie trzech operacji, które były transmitowane na żywo. Pozwoliło to lekarzom i studentom medycyny nie tylko z Europy, ale i z całego świata, zapoznać się z nowoczesnymi metodami operacyjnymi, stosowanymi przez czołowych chirurgów laryngologicznych z Europy – w tym także z Poznania.

Głównym organizatorem sesji Chirurgii Live jest Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katedry Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wspierana m. in. przez Europejskie Stowarzyszenie Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Miasto Poznań.

W sesji uczestniczyli głównie lekarze, którzy podczas zabiegów oglądanych na monitorze swojego komputera mogli zadawać pytania. Ta unikalna forma nauczania, całkowicie bezpłatna, daje lekarzom i studentom szansę obserwowania na żywo nowoczesnego postępowania chirurgicznego ze wszystkimi detalami. Dzięki udostępnieniu zapisu operacji na stronie internetowej, zainteresowani będą mogli w dowolnej chwili powtórzyć sobie ich przebieg.

Dzięki transmisji w internecie sesja odbierana jest na całym świecie. W ubiegłym roku operacje wykonywane podczas sesji Chirurgii Live oglądało ok. 12 tys. lekarzy z ponad 60 krajów. Pierwsza edycja tego typu przekazu internetowego w 2015 r. dotarła do najdalszych zakątków świata. Sygnały odbioru sesji docierały z Nowej Zelandii, Australii. Korei Południowej, Kolumbii, Meksyku, Argentyny, RPA, Libanu oraz ze wszystkich krajów europejskich.

Wydarzenie można będzie obejrzeć „na żywo” 28 listopada 2018 r. w godz. od 9:00 do 16:00 pod adresem: http://www.els.livesurgery.net/

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl