Dawniej dom towarowy, dziś budynek biurowy z lokalami usługowymi. Poznański Okrąglak stoi w centrum miasta już 70 lat. Od powstania po dziś dzień jest ważnym punktem na mapie stolicy Wielkopolski – tak dla mieszkańców Poznania, jak i dla turystów.
Okrąglak to charakterystyczny dziewięciopiętrowy budynek w kształcie walca. Centralnym punktem budowli jest klatka schodowa o średnicy pięciu metrów, wyposażona w trzy biegi schodów. Na szczycie obiektu znajduje się taras widokowy, otoczony solidną balustradą. Wspaniale widać z niego panoramę miasta. Budowla ta zapisała się w historii miasta jako pierwsza w Poznaniu konstrukcja zrealizowana w oparciu o prefabrykaty. Z elementów prefabrykowanych wykonano żebrowanie ścian zewnętrznych oraz stropy. W czasie jej powstawania był to przykład naprawdę nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Budynek ten to nie tylko dzieło inżynieryjne, ale również przykład architektury modernistycznej. Bryła Okrąglaka łączy w sobie funkcjonalność z estetyką, a to czyni go jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy Wielkopolski. Został zaprojektowany przez znanego architekta Marka Leykama (a właściwie Maurycego Lewińskiego) i jest znacznie starszy niż się wydaje.
– Wiele osób sądzi, że to coś w stylu „wielkiej płyty” z lat 70., a tak naprawdę projekt powstał już pod koniec lat 40. XX wieku i jak na swoje czasy był bardzo nowatorski, choćby ze względu na formę walca – mówi Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Okrąglak był powiewem nowoczesności i wizytówką miasta. Od jego otwarcia w 1955 roku aż do lat 90. służył jako dom handlowy, przyciągając poznanianki i poznaniaków, a także gości z całego regionu niedostępnymi nigdzie indziej towarami.
Okrąglak dziś
Dziś jest nowoczesnym biurowcem, choć przestrzenie na parterze i w przyziemiu zostały przeznaczone na powszechnie dostępne usługi i gastronomię. Mimo że całego budynku nie można swobodnie zwiedzać, to warto zajrzeć do lobby i spojrzeć w górę na hipnotyzującą, spiralną klatkę schodową.
Co ciekawe, na dachu Okrąglaka znajduje się taras widokowy, który jest udostępniany na specjalne okazje, podczas wydarzeń kulturalnych i zwiedzań. Budynek, choć nowoczesny, to jest również bardzo swojski i jest źródłem wielu wspomnień a nawet miejskich legend.
– Kilkanaście lat temu, gdy nasza „ikona modernizmu” była w bardzo złym stanie, a jej los niepewny, Poznań obiegła elektryzująca wiadomość, że zakupem budynku jest zainteresowany… Krzysztof Krawczyk, który planuje przerobić go na hotel. Okazało się to tylko plotką – wspomina Wojciech Mania.
Ustawny? Bynajmniej
Nie każdy budynek, nawet spośród tych o ciekawej historii, obchodzi tak huczne urodziny. Jednak mimo sympatii poznaniaków, najemcy lokali miewali problemy techniczne związane z aranżacją wnętrz. Duża część Okrąglaka zaaranżowana jest na potrzeby klatki schodowej. Poza tym okrągły kształt budynku nie sprzyja efektywnemu wykorzystaniu powierzchni w pomieszczeniach. Właściciele musieli też wielokrotnie dostosowywać go do odwiedzających, np. ze względów bezpieczeństwa na klatce schodowej montowali siatki pomiędzy piętrami, by nikt nie skoczył z wysokości.
Urodzinom towarzyszą wydarzenia
Z okazji urodzin Okrąglaka zaplanowane jest spotkanie dotyczące fenomenu tego budynku. Odbędzie się we wtorek, 28 stycznia, o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał. Wstęp jest wolny.
Oprócz tego 1 i 8 lutego budynek otworzy swoje wnętrza dla zwiedzających. Spacery, organizowane przez poznański oddział SARP we współpracy z zarządcą budynku MVGM Property Management Poland, zaplanowane są na godz. 11:00 i 12:40. Obowiązują zapisy pod adresem: zbudowane@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona.
Czytaj także: Zawyją syreny w mieście. W hołdzie zmarłemu ratownikowi medycznemu