Wielkopolska

Ogromna farma fotowoltaiczna. Jedna z największych w Europie. Zobacz zdjęcia

Volkswagen Poznań kontynuuje swoje zobowiązania wobec zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Uruchomiono drugą fazę farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu we Wrześni.

Volkswagen Poznań wdraża projekty zmniejszające oddziaływanie zakładów produkcyjnych na środowisko. W 2022 roku rozpoczęto budowę farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu we Wrześni. Ma ona samodzielne wytwarzać zieloną energię elektryczną.

Pierwszy etap budowy zakończył się wiosną 2023 roku. Na obszarze ok. 4 ha uruchomiono instalację o mocy 2 MW. W ramach drugiego etapu budowy zainstalowano dodatkowe panele fotowoltaiczne o mocy 13,2 MW na powierzchni 18,6 ha. Cała farma fotowoltaiczna obejmuje teraz 22 ha i jest jedną z największych przyzakładowych instalacji tego typu w Europie.

– Od lat konsekwentnie dążymy do tego, by spółka Volkswagen Poznań stała się w pełni neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Farma fotowoltaiczna, którą oddajemy dzisiaj do użytku to tylko jeden z kluczowych elementów tego procesu. Na tym jednak nie poprzestajemy. Kolejnym etapem będzie budowa dalszych 3MW instalacji na ziemi oraz 6,5 MW instalacji dachowej. Fabryka we Wrześni ma szczególnie sprzyjające warunki techniczne, a znaczna powierzchnia zakładu pozwala nam na dalszą dywersyfikację źródeł pozyskania energii. W tym celu rozpoczęliśmy proces administracyjny na budowę turbin wiatrowych. Inwestycje te pozwolą nam realizować strategię dekarbonizacji i ustabilizują ceny energii w przyszłości – stwierdził dr Thomas Kreuzinger – Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni.

Zobacz zdjęcia:

Oprócz działań związanych z energią odnawialną Volkswagen Poznań angażuje się także w ochronę bioróżnorodności. Na terenach zielonych wokół zakładu we Wrześni funkcjonuje od 2018 roku pasieka, która jest domem dla licznych pszczelich rodzin.

Inwestorem i głównym wykonawcą instalacji jest firma Quanta Energy S.A., której przedstawiciele uczestniczyli dziś w uroczystym uruchomieniu farmy.

– Jesteśmy dumni ze współpracy z koncernem Volkswagen przy tym ambitnym projekcie. Zbudowaliśmy jedną z największych instalacji przyzakładowych w Europie. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej w branży motoryzacyjnej. Nasza współpraca nie tylko przyczyni się do redukcji śladu węglowego, ale także znacznie obniży koszty energii dla naszego partnera – mówił Piotr Grzybczak, prezes firmy Quanta Energy S.A., która jest inwestorem i głównym wykonawcą instalacji.

Czytaj też: Upał i duchota. Wieczorem będzie burza i grad

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl