Ogródki przed lokalami na Starym Rynku w weekend majowy? To możliwe

Prezydent Jaśkowiak ogłosił, że bardzo prawdopodobnie w weekend majowy pojawią się stoliki przed lokalami na nowej nawierzchni Starego Rynku. Prace w obrębie tej części Poznania postępują obecnie na wielu frontach. Poza odbudową Rynku, trwają także prace archeologiczne.

OGRÓDKI JUŻ W MAJU?

Na Starym Rynku trwają intensywne prace. Od marca ułożone są już niektóre odcinki chodników. Pierwsze można było zobaczyć między ulicami Wrocławską, a Świętosławską. Ostatnio doszły do nich fragmenty przy ul. Paderewskiego i Franciszkańskiej. Władze miasta chciałyby, żeby ta część robót była gotowa wiosną, by w sezonie letnim lokale mogły działać w możliwie najszerszym zakresie. Niewykluczone, że nie trzeba będzie jednak tak długo czekać, żeby usiąść na Rynku.

– Zależy nam na tym, by na części nowej nawierzchni Starego Rynku już w weekend majowy restauratorzy mogli ustawiać stoliki – napisał na Facebooku prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

SKAN 3D

Remonty w sercu Poznania to nie tylko budowa nowych chodników. Obecnie trwają też prace nad zadaszeniem Pasażu Kultury i kontynuacją robót ziemnych. Trwają też ciekawe wykopaliska archeologiczne. Na jednym z podwórek wykopano fragmenty piwnicy dawnej kamienicy. Według ekspertów powstała ona około XIV wieku, a do jej budowy użyto cegły średniowiecznej. 17 kwietnia przeprowadzono badanie skanerem laserowym 3D i sporządzono dokumentację piwnicznych murów. Na podstawie tych danych historycy stworzą szczegółową analizę tego miejsca. Podczas prac, archeolodzy trafili także na przedmioty, takie jak ceramika czy kafle piecowe z pierwszej połowy XVII wieku.

CO ZOSTAŁO DO ZROBIENIA?

Inne ważne działania, które trwają obecnie na Rynku to modernizacja Ratusza, budowa sieci wodociągowej i postępujące prace gazowe. Mimo trwającego remontu, wciąż można korzystać z ofert wszystkich okolicznych restauracji, kawiarni i barów.

– Starorynkową płytę pokryje równa nawierzchnia ze szlachetnych gatunków kamieni. Wcześniej wykonane zostaną chodniki wzdłuż kamienic, co ułatwi funkcjonowanie pobliskich lokali. Pierwsze płyty i krawężniki ułożone już zostały wzdłuż południowej i zachodniej pierzei. Pozostałe odcinki będą sukcesywnie budowane w miejscach, gdzie postęp prac na to pozwoli – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

INACZEJ SAMOCHODEM

Warto wspomnieć również i o tym, że organizacja ruchu na ulicach wokół Starego Rynku ulegnie zmianie. Skrzyżowanie ulic Wronieckiej z Kramarską oraz Świętosławskiej z Kozią będzie niedostępne dla kierowców przez jeszcze około 3 tygodnie. Możliwy jest natomiast przejazd ulicą Kramarską przez skrzyżowanie z ulicą Żydowską.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl