Oglądali operacje na żywo. „20 skomplikowanych zabiegów”

Prawie 20 skomplikowanych operacji laryngologicznych prowadzonych przez specjalistów z całego świata można było oglądać na żywo online. Miasto Poznań po raz kolejny zostało współorganizatorem wideokonferencji adresowanej do lekarzy chirurgów. 

W Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, odbyła się 8. edycja międzynarodowej sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. W wydarzeniu wzięli udział najwięksi specjaliści z prestiżowych europejskich ośrodków z Hiszpanii, Włoch, Francji, Luksemburga, Niemiec, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. 

Podczas połączeń „na żywo” każdy ze specjalistów chirurgów-laryngologów wykonał w swojej klinice operacje laryngologiczne z zakresu raka krtani, łagodnej patologii krtani, rozwarstwienia szyi, fonochirurgii i innych. Łącznie jednego dnia odbyło się blisko 20. operacji.

– Jesteśmy dumni, że jako Miasto możemy po raz kolejny być częścią tak ważnego wydarzenia – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Nowoczesne technologie nie tylko ułatwiają pracę lekarzom, ale przede wszystkim pomagają pacjentom. Dlatego w Poznaniu inwestujemy w nowoczesne wyposażenie ośrodków medycznych i jesteśmy otwarci na wszelkie działania, które przyczyniają się do poprawy zdrowia poznanianek i poznaniaków.

Transmisja operacji online

Organizatorami sesji były Europejskie Towarzystwo Laryngologiczne, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Kliniki, biorące udział w wydarzeniu, były ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej medVC, umożliwiającą wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym. medVC pozwala na wielostrumieniową transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD). Dzięki takiemu połączeniu chirurdzy z klinik mogli być w ciągłym kontakcie oraz mogli wymieniać się spostrzeżeniami i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W celu spotęgowania efektu edukacyjnego, cała sesja była również nadawana w jakości HD przez internet z wykorzystaniem Platformy Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, której operatorem jest PCSS.

Pierwsza tego typu sesja odbyła się 2 grudnia 2015 r., gromadząc widzów z najdalszych zakątków świata. Jej celem było pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z czołowych europejskich klinik laryngologicznych. Przekaz dotarł do najdalszych zakątków świata. Sygnały odbioru sesji docierały z Nowej Zelandii, Australii. Korei Południowej, Kolumbii, Meksyku, Argentyny, RPA, Libanu oraz ze wszystkich krajów europejskich.

Zobacz też: Jerzy Owsiak w Poznaniu. „Może wrócą czasy, gdy Ministerstwo Zdrowia z nami rozmawiało”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl