Od piątku, 22 listopada, poznański plac Kolegiacki zamieni się w przestrzeń wystawową. Wszystko z powodu 50-lecia Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk. Wystawa prezentuje najważniejsze osiągnięcia badawcze poznańskich naukowców.
Pięć dekad pracy naukowej nad genetyką
Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk działa od 1974 roku. Od tego czasu dokonano wielu przełomowych badań dla odkrycia przyczyn chorób cywilizacyjnych i opracowano nowe metody diagnostyki.
– Badania prowadzone w Instytucie Genetyki Człowieka PAN mają na celu wyjaśnianie molekularnego podłoża chorób, zwłaszcza schorzeń uwarunkowanych genetycznie, nowotworów, zaburzeń płodności, chorób autoimmunologicznych. Głównymi specjalizacjami Instytutu są: genetyka molekularna, cytogenetyka, patologia komórkowa, genetyka nowotworów, biologia rozrodu, a także nowe kierunki jak:
transgeneza, epigenetyka, genomika, transkryptomika i proteomika – informuje Monika Tokarska ze Spółdzielni PR.
Choć wiele z tych słów może brzmieć obco, to dotyczą każdego z nas. Dzięki badaniom PAN wiemy więcej na temat zdrowia człowieka. To właśnie w Instytucie wykonano pierwsze w Polsce badania DNA metodą amplifikacji PCR, utworzono Bank DNA polskich pacjentów z polipowatościami jelit. W poznańskim instytucie miało miejsce pierwsze na świecie podanie endoskopowe mioblastów ludzkich do serca pozawałowego. W 2023 roku wskazano na IRF4 jako na gen powiązany z powstawaniem klasycznego chłoniaka Hodgkina.
Więcej o osiągnięciach naukowych, tak ważnych dla ludzkiego zdrowia, można dowiedzieć się z wystawy „Pół wieku dla rozwoju genetyki w Polsce” na placu Kolegiackim. Będzie można ja oglądać do 30 grudnia. Oprócz chronologicznie ułożonych, najważniejszych wydarzeń podsumowujących pięć dekad działalności Instytutu, zobaczymy grafiki, które powstały w trakcie badań z wykorzystaniem mikroskopii nowej generacji.
Symbolicznym rozpoczęciem obchodów Roku Jubileuszowego będzie uroczysta gala Jubileuszu 50-lecia, która odbędzie się 26 listopada w Hotelu Mercure.
fot. PAN