Poznań staje się zielonym miastem. Dzięki odbrukowywaniu w mieście przybyło już 26 mln metrów kwadratowych zieleni. To jednak nie koniec. Miasto otrzymało właśnie aż 24 mln złotych dofinansowania na kolejne tego typu inwestycje.
Poznań zazielenia się
W ciągu ostatnich kilku lat Poznań zmienił się nie do poznania, stając się coraz bardziej zielonym miastem. Proces odbrukowywania, który trwa już od kilku lat, pozwolił na nasadzenie wielu roślin, krzewów, kwiatów i drzew.
Roślinność wprowadzana jest nie tylko w istniejących parkach, ale także w nowych miejscach, które udało się znaleźć przy ulicach po usunięciu utwardzonych nawierzchni. Działania te skupiają się głównie na obszarach o gęstej zabudowie, takich jak Stare Miasto, Jeżyce, Wilda, Łazarz i Śródka.
– Wprowadziliśmy już 26 tysięcy metrów kwadratowych zieleni niskiej i posadziliśmy setki drzew – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta
– Wykorzystujemy przestrzenie, które nie są zagospodarowane przez pieszych, kierowców czy przedsiębiorców, na przykład na ogródki gastronomiczne. Te obszary staramy się przekształcić w tereny zielone, co przyczynia się do poprawy jakości życia w mieście – dodaje Mariusz Wiśniewski.
To nie koniec zmian
To jednak nie koniec zmian. Na Jeżycach trwa przebudowa skrzyżowania ul. Sienkiewicza, Gajowej i Kochanowskiego. Celem jest zawężenie jezdni i przekształcenie asfaltowego placu w zielony skwer. W tym miejscu posadzone zostaną trzy platany, około 300 krzewów oraz prawie 400 bylin i traw ozdobnych.
W centrum miasta również zaplanowane są istotne działania. Przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Taylora i Taczaka trwają przygotowania do przebudowy. Nowa organizacja ruchu ma zapewnić sprawny przejazd pojazdów oraz bezpieczne przejścia dla pieszych. Przewidziano także nasadzenia zieleni, w tym 12 drzew oraz setki krzewów i bylin.
Na Łazarzu planowane jest zmodernizowanie skrzyżowania ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. Stworzy to przestrzeń przyjazną dla pieszych i rowerzystów. Powstanie tu skwer z 16 drzewami, ponad 400 krzewami oraz 1000 gatunków bylin, co zwiększy powierzchnię biologicznie czynną. Więcej informacji o planowanych zmianach, można znaleźć na stronie miasta [TUTAJ].
Poznań otrzymał grube miliony
– Pozyskaliśmy prawie 24 miliony złotych na działania rozwoju zielonej infrastruktury – informuje Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Dzięki unijnemu wsparciu, Poznań kontynuuje odbetonowywanie miasta. Za 10 mln zł powstaną nowe skwery m.in. przy ulicach Burszty, Chłodnej i Norwida, a także odbrukowane zostaną boiska szkolne. Dodatkowe 14 mln zł umożliwi stworzenie zielonego korytarza łączącego Skwer Sprawiedliwych z parkiem Jana Pawła II, który stanie się nową przestrzenią rekreacyjną.
Na Łazarzu, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33, asfalt ustąpi miejsca zieleni, a nowy ogród sensoryczny posłuży edukacji najmłodszych. Zmieniony zostanie także teren w Parku nad Wartą, gdzie pojawią się rośliny i oczka wodne.