Od 8 stycznia lekarze wystawią tylko e-skierowanie

Od piątku, 8 stycznia lekarze z przychodni i poradni finansowanych przez NFZ obowiązkowo będą musieli wystawiać pacjentom e-skierowania. Do zapisu na wizytę w poradni specjalistycznej wystarczą jedynie podane przez telefon: czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Takie rozwiązanie ma pomóc skrócić kolejki do lekarzy specjalistów. 

Od piątku, 8 stycznia z e-skierowań będą obowiązkowo musieli korzystać lekarze z przychodni i poradni posiadających umowy z NFZ. Prawdopodobnie wielu pacjentów miało już styczność z tym rozwiązaniem, ponieważ od października 2019 r. trwał pilotaż nowego systemu. Do końca października 2020 r. z e-skierowań korzystała już ponad połowa placówek w Polsce. Teraz będzie korzystać każda.
Jak działa e-skierowanie? 
E-skierowanie działa na podobnej zasadzie, co funkcjonujące z powodzeniem e-recepty. Pacjenci nie będą już musieli odbierać papierowych wydruków, ale informację o wystawionym elektronicznie skierowaniu dostaną SMS-em lub mailem. To duże ułatwienie, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy większość wizyt odbywa się w formie teleporad.
E-kierowanie można odebrać na trzy sposoby. Najbardziej tradycyjna metoda, to odebranie z poradni wydruku informacyjnego. Do dwóch kolejnych potrzebne jest korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta oraz uzupełnienie w nim danych – numeru telefonu i adresu e-mail. Gdy to zrobimy, zaraz po wystawieniu skierowania otrzymamy SMS z czterocyfrowym kodem lub e-mail z załączonym w pliku PDF e-skierowaniem (kod dostępu znajduje się po lewej stronie pod kodem kreskowym).
Z e-skierowaniem o wiele prostsze stanie się zapisanie na zlecone świadczenie medyczne. Wystarczy zadzwonić do poradni podając numer PESEL oraz kod skierowania. Nie trzeba już osobiście zjawiać się
w placówce. Tym bardziej, że znika obowiązek dostarczenia papierowego druku w ciągu 14 dni od rejestracji.
Jeśli ktoś woli to rozwiązanie – nadal będzie mógł pójść do poradni i zapisać się osobiście. Pacjent będzie musiał podać kod e-skierowania z numerem PESEL albo przedstawić do zeskanowania wydrukowane skierowanie lub pokazać na ekranie plik w formie PDF.
Na podstawie e- skierowania można zapisać się do tylko jednej placówki. Takie rozwiązanie w połączeniu z telefoniczną rejestracją ma skrócić kolejki do lekarzy-specjalistów.
Od 8 stycznia e-skierowania będą obowiązkowo wystawiane na: świadczenia specjalistyczne (z wyjątkiem logopedii), leczenie szpitalne, badania medycyny nukleranej, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badania endoskopowe oraz badania echokardiograficzne płodu. Od piątku lekarze wystawią tylko e-skierowanie.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl