Bliźnięta szukają kochającego domu już od trzech lat. Nowa rodzina nie musi być z Poznania. Ich matka ma ograniczone prawa rodzicielskie.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu poszukuje rodziny zastępczej dla bliźniąt. To czteroletnie dzieci, które w pogotowiu rodzinnym spędziły prawie całe swoje życie, bo już trzy lata. To „zdecydowanie za długo, teraz potrzebują rodziny, która da im ciepło i umożliwi prawidłowy rozwój”, piszą pracownicy MOPR. Matka dzieci ma ograniczoną władzę rodzicielską. Raz w tygodniu kontaktuje się telefonicznie jedynie z opiekunami maluchów. Co ważne, sąd wyraził zgodę na to, aby rodzina zastępcza nie była z Poznania.
Aktualni opiekunowie bliźniąt podkreślają, że zrobiły one duży postęp w rozwoju fizycznym i intelektualnym. Wciąż mają jednak swoje problemy. Dziewczynka boi się obcych, ale dobrze dogaduje się z innymi dziećmi.
Piękne rodzeństwo
„Do swoich opiekunów mówię mama i tata, lubię się do nich przytulać. Obcych ludzi się boję. Z tego powodu na razie nie chodzę już na spotkania z fizjoterapeutą, logopedą i psychologiem, bo bardzo się denerwowałam. Takich problemów nie mam w kontaktach z innymi dziećmi. Nie robię im krzywdy, nie jestem agresywna, lubię, gdy panuje zgoda. Chętnie układam puzzle, nawijam koraliki i… dużo mówię. Gdy się przewrócę, to mam trudności ze wstaniem. Tata mówi, że cały czas robię postępy, bo jeszcze niedawno nie pozwalałam sobie zdjąć skarpetek czy się dotknąć. Coraz pewniej chodzę, ale boję się schodzić po schodach. Zejdę, gdy mama trzyma mnie za rączkę”, czytamy o dziewczynce w apelu MOPR.
Z kolei jej brat to całkowite przeciwieństwo. „Jestem silny, bystry i inteligentny. Biegam, bez trudu pokonuję schody, wchodzę na zjeżdżalnie i potrafię sam z niej zjechać, skaczę na trampolinie. W mojej głowie ciągle rodzą się pomysły na fajne zabawy. Lubię układać tory i bawić się autkami. Kiedyś miałem problemy z mową, a teraz dużo rozmawiam z dziećmi i opiekunami. W ogóle to się bardzo poprawiłem. Już nie ciągnę siostry za włosy czy nie uderzam ją zabawką. Moi opiekunowie twierdzą, że nabrałem pewności siebie oraz śmiałości i teraz próbuję wszystkimi rządzić”. Tak pracownicy MOPR opisują 4-latka.
Chcesz pomóc?
Wszyscy, którzy chcieliby dać dzieciakom nowy, kochający dom i szansę na lepszą przyszłość, powinni skontaktować się z MOPR. Można to zrobić telefonicznie pod numerem 505 747 862 lub mailowo pod adresem rodziczastepczy@mopr.poznan.pl.