Od 1 sierpnia na rondzie Śródka armagedon komunikacyjny?

Kto może niech od 1 sierpnia omija rondo Śródka. Remont torowiska wchodzi w decydującą fazę. Od jutra przestają kursować tramwaje pomiędzy placem Wielkopolskim i rondem a od soboty zmieni się organizacja ruchu na samym rondzie. Im dalej od ronda Śródka, tym lepiej — radzi kierowcom miejski inżynier ruchu.

Prace na rondzie Śródka były niezbędne z uwagi na bardzo zły stan nawierzchni torowej. Od ostatniej przebudowy w 2005 roku szyny na łukach i rozjazdach oraz same zwrotnice nie nadawały się do dalszej użytkowania. Wymagały kompleksowej wymiany. Zaniechanie tych prac zagrażałoby bezpieczeństwu pasażerów i częstymi wykolejeniami.

Dla pasażerów komunikacji miejskiej istotne zmiany zaczną się w czwartek: – Wracają tramwaje między skrzyżowaniem ul. Jana Pawła II z ul. Kórnicką a rondem Śródka, a wstrzymany będzie ruch między rondem Śródka a pl. Wielkopolskim – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

Pasażerowie będą mogli korzystać z autobusów linii T8 zastępujących tramwaj. Połączą Śródkę z centrum – autobus dojedzie do al. Marcinkowskiego i zawróci na wysokości pl. Wolności.

Tramwaj nr 4 – pojedzie z Połabskiej do pl. Wielkopolskiego. „17” pojedzie do pętli Zawady przez Św. Marcin i most Rocha, a „8” zamiast przez pl. Wielkopolski pojedzie przez Św. Marcin, most Rocha i ul. Jana Pawła II na pętlę przy Warszawskiej. Na stałe trasy wracają za to tramwaje linii nr 6 (Miłostowo-Junikowo) i 7 (Ogrody-Zawady).

Przy placu Wielkopolskim zamknięty będzie wyjazd w stronę ul. Wolnica. Możliwy będzie wjazd i wyjazd na ul. 23 Lutego. Na moście Bolesława Chrobrego wyłączony zostanie lewy pas ruchu jezdni w stronę ronda Śródka.

Najważniejsze zmiany będą przeprowadzone jednak na rondzie Śródka. Zamknięty zostanie ruch tramwajowy od strony ul. Wyszyńskiego, co uniemożliwi bezpośredni przejazd w relacji Podwale — Jana Pawła II oraz Warszawska — Jana Pawła II. Aby przejechać w kierunku ul. Jana Pawła II, stworzona zostanie przewiązka usytuowana za przystankiem tramwajowym na ul. Wyszyńskiego.

– Chciałbym uczulić, że utrudnienia będą naprawdę znaczące. Większe niż te, które były dotychczas przy okazji prac wzdłuż ul. Jana Pawła II — zaznacza Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu. – Sytuacja na skrzyżowaniu jest o tyle trudna, że mamy tu bardzo dużą ilość pieszych. W momencie wyłączenia sygnalizacji świetlnej prosimy o szczególną ostrożność i uszanowanie wszystkich uczestników ruchu. W tym czasie, miejsca te będą monitorowane przez służby nadzoru ruchu MPK i policję.

W godzinach 7-19 drogowcy planują wyłączyć na rondzie światła na rzecz ręcznego sterowania przez policję i służby MPK. Prace na rondzie potrwają do końca sierpnia.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl