Od 1 listopada Szpital Tymczasowy na MTP ma znów przyjmować pacjentów

Wojewoda wielkopolski chce, aby od listopada na terenie MTP znów zaczął działać Szpital Tymczasowy. Wniosek o uruchomienie szpitala trafił do ministra zdrowia.

Analiza przebiegu epidemii na terenie Wielkopolski wskazuje na zwiększającą się liczbę zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-Co-V-2. Aktualnie szpitale w województwie dysponują 402 łózkami, 151 łóżek jest zajętych, co stanowi wzrost o 26 zajętych łóżek w stosunku do ubiegłego wtorku. Liczba łóżek respiratorowych dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 44. Z tej puli 5 łóżek pozostaje zajętych.

– Swoją decyzję oparłem na rekomendacji zespołu doradczego ds. zabezpieczenia przed pandemią, uzgadniając ją z rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Andrzejem Tykarskim – informuje wojewoda Michał Zieliński.

 

Szpital Tymczasowy został uruchomiony z dniem 1 stycznia 2020 r. Wraz z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa wielkopolskiego od 10 lipca br. przeszedł w stan „pasywny” ale będąc cały czas w stanie gotowości do dalszego przyjmowania pacjentów. 9 kwietnia br. odnotowano maksymalne dobowe obłożenie w szpitalu, które wynosiło 324 pacjentów.

Szpital przygotowany jest na przyjęcie 597 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem COVID-19.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl