Materiał partnera

Objawy depresji i znaki ostrzegawcze

Poważne zaburzenie depresyjne jest znacznie bardziej skomplikowane niż złe samopoczucie po ciężkim tygodniu lub smutek po rozstaniu. Depresja to uporczywy stan charakteryzujący się specyficznymi objawami. Rozpoznawanie oznak i objawów depresji jest jednym z najłatwiejszych sposobów na odróżnienie zaburzenia nastroju od napadów smutku. W tym tekście przedstawimy niektóre objawy depresji, których należy szukać – i jak mogą się różnić w zależności od wieku, płci i innych czynników.

Co to jest depresja?

Depresja to zaburzenie nastroju, które negatywnie wpływa na to, jak się czujesz, myślisz i działasz. Jeśli żyjesz z depresją, możesz często odczuwać smutek i tracić zainteresowanie czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność.

Depresja może powodować ból fizyczny, który przeszkadza w codziennych czynnościach. Niewyjaśnione bóle głowy, bóle pleców, mięśni i brzucha mogą być objawami depresji.

Ciężkie przypadki depresji mogą prowadzić do myśli samobójczych i dać poczucie, że życie nie jest nic warte. Chociaż objawy i nasilenie depresji mogą się różnić, oznaki i objawy depresji nie zanikają z czasem.

Nieleczone objawy depresji mogą wpływać na twoje życie przez kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Na szczęście depresja jest stanem uleczalnym, więc jeśli zauważysz u siebie objawy depresji, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty!

Najczęstsze oznaki i objawy depresji

Depresja może wyglądać inaczej dla każdego. Niemniej jednak istnieją pewne oznaki i objawy powszechnie związane z zaburzeniem nastroju. Ogólnie rzecz biorąc, większość osób żyjących z depresją doświadcza:

Negatywnych uczuć

Uporczywe i negatywne uczucia to jeden z najczęstszych objawów depresji. Jako zaburzenie nastroju, depresja może sprawić, że w jednej chwili poczujesz się bezwartościowy i beznadziejny, a w następnej będziesz zły i rozdrażniony.

Inne negatywne uczucia wywołane przez depresję mogą obejmować:

  • Apatia
  • Nienawiść do samego siebie
  • Wina
  • Bezsilność
  • Beznadziejność
  • Rozpacz
  • Pustka

Utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność

W miarę jak coraz bardziej przytłacza Cię negatywne myślenie, depresja może również spowodować, że stracisz zainteresowanie czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność.

Na przykład możesz nie chcieć spędzać czasu z przyjaciółmi, oglądać sportu, chodzić do kina, do ogrodu, ćwiczyć lub wykonywać żadnych czynności, które wcześniej lubiłeś.

Depresja może również zmniejszyć pragnienie i zainteresowanie seksem.

Ciągłe zmęczenie

Depresja często wiąże się ze zmęczeniem i ogólnym brakiem energii. Eksperci medyczni podają, że ponad 90% osób żyjących z depresją zmaga się ze zmęczeniem. Z tego powodu wiele osób z depresją ma trudności ze wstawaniem rano z łóżka.

Radzenie sobie z negatywnymi uczuciami może pozostawić umysł niespokojny, co może prowadzić do bezsenności i zmęczenia. Niestety, brak jakościowego, spokojnego snu może również prowadzić do niepokoju i „mgły mózgowej”.

W terapii online, pomoc profesjonalnych terapeutów jest zapewniona także w języku ukraińskim na hedepy.com.ua

Apetyt i zmiany wagi

Uczucie przygnębienia może zwiększyć lub zmniejszyć apetyt. Niektórzy ludzie próbują uśmierzyć ból ulubionymi potrawami, podczas gdy inni szukają pocieszenia, pozostając w łóżku i odmawiając jedzenia.

Niewyjaśniony ból fizyczny

Większość ludzi myśli o depresji jako schorzeniu charakteryzującym się bólem emocjonalnym. Chociaż to prawda, depresja może również objawiać się fizycznie.

Niektóre z najczęstszych bólów związanych z depresją obejmują:

  • Mdłości,
  • Wzdęcia,
  • Ból w klatce piersiowej,
  • Bóle głowy,
  • Problemy z trawieniem,
  • Ból pleców,
  • Ból stawu,
  • Przypadkowe bóle i bóle,
  • Osłabiony układ odpornościowy.

Jeśli doświadczasz którejkolwiek z tych dolegliwości wraz ze zmianami apetytu, zmęczeniem i utratą zainteresowania czynnościami, które kiedyś lubisz, możesz cierpieć na depresję.

 

Liczba

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl