Z dniem 17 czerwca w życie weszła nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Wprowadziła ona obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców wykonujących odpłatny przewóz osób. Nowe przepisy wywołały pewne zmiany na rynku taksówkarskim w Poznaniu.
Wprowadzenie wymogu posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców taksówek miało swoje konsekwencje. Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania potwierdziła, że liczba kierowców taksówek w Poznaniu zmniejszyła się o około 3000 osób, z wcześniej zarejestrowanych około 7000. Mimo tej utraty, nie odnotowano jednak znacznego problemu z dostępnością taksówek w mieście.
– Nie otrzymaliśmy sygnałów o problemach z zamówieniem taksówki czy wydłużonym czasie oczekiwania. Nie wszyscy, ale sukcesywnie taksówkarze wracają – powiedziała Jajus.
Wydawanie licencji na taksówki
Pomimo wymogu posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców, liczba wydawanych licencji na prowadzenie działalności taksówkowej w Poznaniu nie uległa zmianie. Katarzyna Izydorska z Oddziału Licencji na Transport Drogowy i Kontroli Urzędu Miasta Poznania przekazała nam, że zmiana przepisów dotyczących prawa jazdy nie wpłynęła na liczbę wniosków o koncesje na przewóz osób taksówkami.
– Zmiana ustawy o transporcie drogowym wprowadziła z dniem 17 czerwca 2024 r. obowiązek posiadania polskich praw jazdy przez kierowców taksówek. Nie ma to wpływu na liczbę wydawanych licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, ponieważ przedsiębiorca nie musi osobiście wykonywać usług. Może zatrudniać kierowców, którzy zobowiązani są do posiadania polskiego prawa jazdy – przekazała Katarzyna Izydorska.
Wszyscy obcokrajowcy nieposiadający polskiego prawa jazdy byli zobowiązani do dostarczenia tego dokumentu organowi licencyjnemu do 17 czerwca. Jeśli tego nie uczynili, to nie mogą świadczyć przewozu osób taksówką.
– Taka aktualizacja praw jazdy spowodowała spadek liczby kierowców zgłoszonych do organu licencyjnego. Natomiast nie zaobserwowaliśmy przy tym zmniejszenia liczby składanych wniosków o zgłoszenie dodatkowego kierowcy do licencji – dodaje Izydorska.
Więcej egzaminów w WORD
Natomiast nowe przepisy o wymogu posiadania polskiego prawa jazdy wpłynęły na liczbę osób przystępujących do egzaminów na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Poznaniu. Beata Krystkowiak z WORD zauważyła wzrost liczby egzaminów na prawo jazdy kategorii B, szczególnie po 17 czerwca 2024 roku. Liczba egzaminów wzrosła z 63 w czerwcu do 83 w lipcu 2024 roku. W zestawieniu egzaminów na WPJ (wymiana prawa jazdy) od stycznia do marca było ich od 40 do 56. Natomiast przed wprowadzeniem przepisów też była wyższa liczba wymian prawa jazdy: kwiecień i maj to kolejno 75 i 74 egzaminy.
Pomimo wzrostu liczby chętnych, nie odnotowano poważnych problemów z dostępnością terminów.
– W celu wymiany prawa jazdy zgłaszają się przede wszystkim obywatele Indii. Obywatele Ukrainy nie mają obowiązku zdawać u nas testów przy wymianie prawa jazdy – przekazała Beata Krystkowiak.
Czytaj też: Dzień Taksówkarza w Poznaniu. Piknik i atrakcje dla rodzin