Obchody ul. Święty Marcin wrócą do Poznania w 2023 roku

Centrum Kultury Zamek ogłosił kompleksowe plany roczne i zarys programu na 2023 rok. W ofercie mnóstwo wydarzeń kulturalnych, pomimo mniejszego budżetu niż rok temu. Zwiększyła się za to frekwencja poznaniaków przychodzących do CK Zamku. W nowym programie liczne koncerty, spektakle, wystawy, spotkania, cykle filmowe. Powrócić mają też imieniny ul. Św. Marcin w dawnej – korowodowej formule.

Powrócą imieniny ulicy Św. Marcin

To będzie 30. edycja lokalnych obchodów ul. Święty Marcin, połączona z uroczystościami ogólnonarodowego Święta Niepodległości. To powrót po trzech latach, gdy korowodu nie było, z powodu trwającej pandemii, a później przebudowy kolejnych odcinków ulicy.

– Walczymy o dofinansowanie obchodów imienin ul. Święty Marcin z budżetu miasta, bo na razie nie mamy złotówki, ale mamy założenie, graniczące z pewnością, że wracamy na tę ulicę. Podjęliśmy już kroki formalne, żeby zarezerwować przestrzenie i wrócić do korowodu. Cała topografia jeszcze przed nami, będziemy też współpracować z przedsiębiorcami i mieszkańcami ulicy – mówi nam dyrektorka CK Zamku, Anna Hryniewiecka.

Z danych statystycznych za 2022 rok wynika, że po okresie pandemicznym instytucji udało się ponownie przyciągnąć poznaniaków i turystów do swoich wnętrz. Pomimo pandemii, obostrzeń, a także remontów w centrum miasta Poznania, oraz związanych z tym barier fizycznych Zamek odwiedziło łącznie 480 tys. osób. Z oferty przewodników skorzystało 4,5 tys. osób, natomiast audioprzewodników kilkanaście tys. osób.

CK Zamek to instytucja interdycyplinarna, co oznacza, że realizuje szeroki program. W tym sztuki wizualne, projekcje filmowe, koncerty, spektakle, projekty społeczne, spotkania literaturoznawcze, wystawy, a także różne programy edukacyjne, oraz rezydencji artystycznych. Ze szczegółowego programu przedstawiamy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w Centrum Kultury Zamek w 2023 roku.

– Budżet wszystkich instytucji kultury i organizacji pozarządowych jest bardzo trudny. Mamy zmniejszoną dotację o 5 proc. w stosunku do zeszłego roku, ale koszty są też większe, co oznacza, że realny deficyt jest zdecydowanie większy. Pracujemy w trudnych warunkach, ale one nas mobilizują do tego, żebyśmy realizowali wydarzenia w bardzo racjonalny sposób i każdej złotówce się przyglądali 5 razy. Sporą część programu musimy realizować w myśl bilansu zerowego, czyli wpływy muszą pokryć koszty – dodaje Hryniewiecka.

Sztuki wizualne

W Holu Wielkim zobaczyć będzie można 10 wystaw: fotograficznych (m.in. o sytuacji w Ukrainie) i charytatywnych (zakończonych aukcją dla osób w potrzebie), a także towarzyszących głównym wystawom, oraz festiwalom. Wśród nich „Patrz w górę! Astrofotografia dla każdego”, która będzie złożona ze zdjęć głębokiego nieba. Wprowadzi ona w świat nocnego nieba i tego, co jest ukryte u góry (od 28 lutego do 16 kwietnia). W październiku rozpocznie się prezentacja wystaw w ramach nowego cyklu, w którym fotografia będzie punktem wyjścia do zagadnień dotyczących istoty człowieczeństwa, relacji międzyludzkich oraz kultury pamięci.

Kino

Kino Pałacowe w Poznaniu dysponuje dwoma salami projekcyjnymi. Jak twierdzi kierownik, Piotr Szczyszyk jest najchętniej odwiedzanym kinem studyjnym w Poznaniu. Na nowy rok już zaplanowano cykle filmowe. Wśród nich m.in. „MET Opera” – transmisje na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, „NT Live” – spektakle teatralne z Teatru Narodowego w Londynie, „Dyskusyjny Klub Filmowy”, „Kino bez barier” z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy, „Poranki dla dzieci”, a także dwie nowości, czyli „Alternatywka” – pokazy filmów awangardowych, często pomijanego w dystrybucji i repertuarze innych kin, oraz „Krótka historia kina polskiego”, czyli przegląd klasyki kina i uznanych światowych reżyserów.

Poza cyklami będzie też możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej (wykłady akademickie i Program Edukacji Medialnej i Społecznej), a także praktycznej (Pracownia Animacji Filmowej i warsztaty filmowe z klubem filmowym AWA, które zakończą się stworzeniem filmu krótkometrażowego).

Zorganizowane też zostaną przeglądy kinematografii narodowych w tym Japonii, Chorwacji, Włoch i Czech, a także festiwale („LGBT Film Festival, „Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF Cinema”, „Short Waves Festival”, „Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!”, „Dzień Kina Polskiego”, „Dzień Europejskiego Kina Artystycznego”).

Niedługo ma też się pojawić oferta wprowadzenia Karty Kinomana, czyli programu lojalnościowego, który zapewni bilet w cenie 16 zł. Wraz z nowym rokiem bilety mają podrożeć o 1 zł i 2 zł w stosunku do zeszłego roku.

– Styczeń był rekordowy pod względem frekwencji Kina Pałacowego, pomimo wzrostu znaczenia platform streamingowych i utrudnionego dostępu do Zamku. Frekwencja była świetna, nie mieściliśmy się w jednej sali, tym bardziej cieszy otwarcie drugiej Sali Audiowizualnej. Styczeń pokazał, że widzowie dalej chcą oglądać filmy w kinie – mówi Piotr Szczyszyk, kierownik Działu Filmu Kina Pałacowego.

Koncerty

Centrum Kultury Zamek dalej będzie skupiał się na promocji różnorodnych artystów, stylów i gatunków. Ponownie odbędą się najważniejsze poznańskie festiwale i cykle muzyczne, takie jak: „Światłodźwięki”, „Hiatus Festival”, „Poznańska Wiosna Muzyczna” czy „Ukraińska Wiosna”.

Do najciekawszych wydarzeń muzycznych należeć będzie m.in. gościnna wiosenna edycja festiwalu „Era Jazzu” (14-15 kwietnia), przekrojowa prezentacja współczesnej polskiej sceny muzycznej „NEXT FEST Music Showcaste Conference” (20-22 kwietnia). Natomiast jesienią w październiku zagra m.in. Alice Phoebe Lou, czyli południowoafrykańska wokalistka.

16. edycja „Festiwalu Ethno Port Poznań” odbędzie się 23-25 czerwca. Nie zabraknie artystów z różnych stron świata, a dzięki wsparciu UNICEF możliwa będzie integracja i prezentacja kultury ukraińskiej. CK Zamek zaplanował też współprace na kilka lat z międzynarodowymi festiwalami i instytucjami kultury. W 2023 roku zrealizują „Common Routes” (współpraca z wydawnictwem muzycznym z Paryża) i „Sounds of Europe” (koordynowany przez Festiwal Trefpunt z Brukseli).

– Zaczęliśmy już przygotowanie do dwóch premierowych programów w ramach „Ethno Port”. W tym do projektu „Comons Routes”, który polega na zwiększeniu mobilności artystów, zwłaszcza tych, którzy musieli opuścić swoje kraje, uczelnie, zespoły. Wyłoniliśmy m.in. artystkę z Białorusi, która nie może tam wrócić z powodu reżimu i sytuacji politycznej. Muzyka nie zna granic i jest najbardziej uniwersalnym językiem, który emigrował, odkąd ludzkość zaczęła używać pierwszych instrumentów i głosów – twierdzi Bożena Szota, kierowniczka Działu Programów Muzycznych i Performatywnych.

Teatr

CK Zamek zapowiada kontynuację projektu „Obecność”, na którym prezentują się grupy artystów nienormatywnych. W programie też spektakle gościnne uznanych kolektywów, w których twórcy są artystami niepełnosprawnymi m.in. norweskiego Teatru Manu. Poza tym jesienią przyjedzie grupa Claire Cunningham z Wielkiej Brytanii, która gościnnie wystawi swój spektakl.

Odbędą się też „Rezydencje Artystyczne”, które obejmują od 5 do 7 projektów. Wśród nich projekt „Pray The Gay Away” (styczeń – marzec) o zjawisku terapii reparatywnej, pseudonaukowej praktyce polegającej na próbach zmiany orientacji homoseksualnej na heteroseksualną. CK Zamek będzie też w dalszym stopniu wspierał artystki i artystów z Ukrainy w programie „Wytchnienie”, a także laureatów Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Literatura

16 maja rozpocznie się „Festiwal Poznań Poetów”. To jeden z największych tego typu wydarzeń literackich w Polsce. 11. edycja, tak jak poprzednie będzie dążyć do opisania stanu, w jakim aktualnie znajduje się polska poezja. Do grudnia odbędą się też spotkania literackie w ramach: „Zamek czyta”, „Spojrzenie na wschód” i „Seryjni poeci”, „Zamkowy klub książki” i „Zamkowy klub książki ukraińskiej”.

Projekty społeczne i edukacja obywatelska

Zaplanowano też program, który ma włączyć do kultury osoby często z niej wykluczone. W 2023 roku dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w ramach programu „Kultura bez barier” od stycznia do czerwca zrealizowanych zostanie 30 pokazów filmowych w pełni dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu z dostępem do audiodeskrypcji oraz napisami.

– Pracujemy nad znoszeniem barier architektonicznych w Zamku. Wkrótce będziemy montować podnośnik windowy przy Sali Audiowizualnej dla osób poruszających się na wózku. W drugiej połowie roku rozpoczynamy przebudowę dziedzińca przed Zamkiem; powstanie podjazd dla wózków. Przebudowa dziedzińca powinna zakończyć się pod koniec 2024 roku. Niedługo ogłosimy przetarg. Od miasta mamy dofinansowanie wynoszące 10 mln 600 tys. zł. – dodaje Anna Hryniewiecka.

Szczegółowy program jest dostępny na oficjalnej stronie Centrum Kultury Zamek.

fot. Łukasz Gdak

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl