Obchody Pawła Edmunda Strzeleckiego. Widowisko w centrum Poznania. Kiedy?

W Poznaniu trwają przygotowania do głównych obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Święto tego wielkiego odkrywcy i humanisty zostanie uczczone na wiele sposobów, włączając w to uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz spektakularny mapping dźwiękowo-wizualny. Przeniesie uczestników w fascynującą podróż przez życie i dokonania Strzeleckiego.

W ramach głównych obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, na terenie kościoła pw. św. Wojciecha w Poznaniu, odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca tego wybitnego Wielkopolanina. W podziemiach kościoła spoczywa sarkofag z prochami podróżnika, który pochodził z Głuszyny. Tablica przedstawia symbolicznie Górę Kościuszki i samego Strzeleckiego podczas zdobywania tej wybitnej góry.

Dziedzictwo Pawła Edmunda Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki był nie tylko odkrywcą geograficznym, ale także człowiekiem o wielkim sercu. W swoich podróżach po świecie walczył o prawa ludzi, zwłaszcza tych, którzy byli uciskani i pozbawieni głosu. Walczył o prawa niewolników w Stanach Zjednoczonych i Brazylii, wspierał społeczności Mapucze w Chile i Argentynie, oraz działał na rzecz Aborygenów w Australii. Jego działania na rzecz irlandzkich dzieci podczas Wielkiego Głodu w 1847 roku również przeszły do historii.

Program

Główne obchody w piątek, 6 października obejmują mszę świętą (godz. 16), koncert organowy (godz. 16.40) oraz uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej (godz. 17). Po zakończeniu ceremonii, uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan. A także wziąć udział w wystawie poświęconej życiu Pawła Edmunda Strzeleckiego. Wieczorem na Placu Kolegiackim odbędzie się spektakularny pokaz multimedialny (mapping) na fasadzie budynku Urzędu Miasta. Będzie mu towarzyszyć muzyka na żywo (godz. 19.30).

Spektakl dźwiękowo-wizualny, który odbędzie się w ramach obchodów, będzie nie tylko okazją do uczczenia dorobku Strzeleckiego jako odkrywcy. To także czas do refleksji nad jego znaczeniem jako człowieka o wielkim wpływie na świat. Mapping połączony z muzyką na żywo zabierze uczestników w podróż po życiu i działalności Wielkopolanina.

Obchody Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu przypominają o jego wielkich osiągnięciach. Stawiają też go w odpowiednim świetle jako jednego z najważniejszych Polaków XIX wieku.

Czytaj też: Gala Musicalowa w Poznaniu. Noc pełna gwiazd i nagród na scenie Teatru Muzycznego

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl